Dny Benešové ve funkci nejvyšší státní zástupkyně jsou zřejmě sečteny

Ministr spravedlnosti Pavel Němec ve čtvrtek vládě předloží návrh na odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové. Premiér Jiří Paroubek, který je na návštěvě Blanska, řekl, že příští týden definitivně rozhodne, protože spor je nadále neudržitelný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marie Benešová

Marie Benešová | Zdroj: ČTK

Podle Němce prý padla poslední námitka ze strany předsedy vlády, a to, že Marie Benešová byla na dovolené. Teď je už ale z Kypru zpátky v republice. "Hovořil jsem o tom s předsedou vlády, kdy předseda vlády poukázal na jednu z překážek, kterou byla dovolená nejvyšší státní zástupkyně. Tato překážka odpadla, takže jsem přesvědčen, že nic nebrání tomu, aby ke změně na pozici nejvyššího státního zástupce došlo tento čtvrtek," upřesnil Němec.

I když mám větší nebo menší sympatie pro jednoho z nich, tak jako služebník státu musím věci řešit tak, aby to nebylo k jeho újmě, prohlásil Paroubek.

Vztahy mezi Benešovou a Němcem jsou kvůli mnoha sporným kauzám napjaté už několik měsíců. Ministr podal na nejvyšší státní zástupkyni už dvě kárné žaloby. V jedné z nich tvrdí, že nezvládla své mediální vystupování a dopustila se patrně trestného činu tím, že Němcova mluvčího Petra Dimuna obvinila z braní úplatků.

Benešová považuje ministrův krok za pokus obejít vládu. Jedině kabinet totiž může nejvyššího státního zástupce odvolat. S tímto názorem Benešové souhlasí i stínový ministr spravedlnosti ODS Jiří Pospíšil.

Ondřej Černý, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme