Dny evropského dědictví nabízejí v Česku neobvyklé zážitky

Na mnoha místech České republiky začala jedna z největších a nejvýznamnějších evropských akcí - Dny evropského dědictví. Až do příští neděle můžeme navštívit místa, která jsou běžně nepřístupná. Do spousty objektů se navíc dostaneme zdarma. Dny evropského dědictví mají letos podtitul Památky měřené časem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Houska - vstupní brána

Hrad Houska - vstupní brána | Foto: Ivana Schöffelová

Především moravský Šternberk žije Dny evropského dědictví, protože právě tam je národní zahájení letošního ročníku. K návštěvě vybízí starosta Šternberka Jaromír Sedlák: "Program je rozdělený do tří dnů do tří památek. Do městské památkové zóny, do augustiánského kláštera a státního hradu. Budou tam různé akce a koncerty pro starší i mladší návštěvníky."

Zajímavý program čeká podle hlavního kastelána Národního památkového ústavu Milana Svobody na mnoha dalších českých a moravských hradech a zámcích.

"Třeba na Mnichově Hradišti mohou milovníci barokní opery shlédnout v historickém divadle pastorální operu. Nebo v jihočeských Dačicích budou prohlídky sklepů pod hospodářskými budovami. Na Plzeňsku otevře své brány zámek v Červeném Poříčí, který není běžně přístupný. Podobně tak na Brněnsku, kde lze jít do dolního zámku v Kunštátě, který NPÚ převzal v posledních dnech."

V rámci Dnů Evropského dědictví se otevírá také unikátní prostor pražské Invalidovny. Návštěvníky čeká asi hodinová prohlídka, ve které se dozví kromě historických zajímavostí také víc o povodních v roce 2002 a záchranných pracích na archiváliích.

Josef Žikeš, ředitel Vojenského ústředního archívu Praha, láká: "Ukážeme technické zázemí včetně odvšivovacího zařízení, sociálního zařízení a vězení, které sloužilo pro invalidy. Vysvětlíme historii empírové kašny, která se nachází v areálu, a historii Kaple svatého kříže. V konečné fázi ředitel Vojenského archívu popíše systém vojenského archivnictví."

Jakým způsobem se do akce zapojila Praha 2, vysvětluje její starostka Jana Černochová: "Naší památkou - příspěvkovou organizací - je Novoměstská radnice, kde bude zvýhodněné vstupné na věž. Dále bude zpřístupněno benediktinské opatství Panny Marie a svatého Jeronýma v Emauzích. Specialitou je otevření vládního salonku železniční stanice Praha - hlavní nádraží ve Wilsonově ulici."

Podrobný přehled o dalších otevřených památkách najdete na internetové adrese Dny evropského dědictví.

Naděžda Hávová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme