Dny lidí dobré vůle rozezněl benefiční koncert. Vynesl na téměř půl milionu korun

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku vynesl v sobotu téměř půl milionu korun. Lidé mohli posílat dárcovské SMS, koncert přenášela Česká televize i Český rozhlas. Loni se při velehradském benefičním večeru vybralo 1,6 milionu korun.

Velehrad (Aktualizováno: 22:03 4. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny lidí dobré vůle - benefiční koncert Večer lidí dobré vůle

Dny lidí dobré vůle - benefiční koncert Večer lidí dobré vůle | Zdroj: Policie ČR

Letošní Dny lidí dobré vůle na Velehradu, které patří k největším církevním akcím v zemi, jsou v programu i počtu návštěvníků omezené kvůli epidemii koronaviru. Jsou také poctou lidem, kteří byli v první linii boje proti onemocnění covid-19.

Lidem postiženým koronavirovou krizí je také určen výtěžek koncertu. Peníze získají lidé v nouzi, kritické životní situaci, matky s dětmi, těžce nemocní, lidé bez domova, opuštění nebo staří lidé, kteří se ocitli v tísni. Sbírku organizuje Charita ČR, do soboty na ní bylo téměř pět milionů korun.

Večer zahájily sirény vozů záchranářů, hasičů a policistů. Návštěvníky pozdravili kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Na pozoun zahrál večerku starosta Uničova Radek Vincour z ODS, který tak činil, když bylo město v karanténě, aby povzbudil tamní obyvatele.

Promítal se také krátký dokument o vietnamské komunitě, která organizovala pomoc, šila roušky, majitelé obchodů a restaurací nabízeli zboží zdravotníkům či policistům. Připomenuta byla i pomoc Řádu milosrdných bratří nemocným v Itálii a Španělsku. Na začátky epidemie zavzpomínala ředitelka prostějovské nemocnice, kde je infekční oddělení.

„Na období od 6. března do současné doby vzpomínám ráda i někdy s úzkostí. Březen a duben byly pro naši nemocnici velice těžké, do dnešního dne jsme ošetřili 120 pacientů v těžkém stavu, přitom nemocnice pracovala téměř naplno i pro ostatní pacienty,“ uvedla ředitelka nemocnice Marie Marsová, podle které byly obavy zdravotníků velké, protože nevěděli, jak se bude situace vyvíjet.

Na letošním 21. ročníku Večeru lidí dobré vůle vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, Miroslav Žbirka, Slovácký komorní orchestr, sólisté zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů, děti ze základních a uměleckých škol a vokální sbor studentů Stojanova gymnázia Velehrad.

35 let s Velehradem

Přestože řada míst byla vyhrazena pro lidi z první linie v boji proti koronaviru, o další místenky se přihlásili zájemci na internetu. Zájem o ně podle tajemníka slavností Josefa Kořenka měla veřejnost z celé republiky, kapacita byla brzy vyčerpána.

‚Buďte opatrní.’ Papež František vyzval lidi, aby předčasně nevěřili ve vítězství nad koronavirem

Číst článek

Z Olomouce přijel například pan Václav. „Jezdím sem už od roku 1985. Slyšel jsem vysílání v rozhlase, okamžitě jsem skočil na internet a přihlásil se. Pak jsem čekal asi 14 dní a přišlo potvrzení, že jsem přijat,“ řekl Václav, který na Velehrad přijel s dcerou a přítelkyní, zúčastní se i nedělního programu.

„Letos je to samozřejmě jiné, ale jelikož sem jezdím 35 let, jel bych stejně, i kdybych se nedostal, i kdybych měl stát za branou,“ dodal.

Omezena není letos kvůli koronaviru jen kapacita akce, ale také její program.

„Proti jiným letům v tuto dobu je Velehrad prázdný, ale my jsme rádi, že vůbec můžeme uspořádat pouť a Večer lidí dobré vůle v takovém rozsahu,“ řekl v sobotu nezávislý starosta Velehradu Aleš Mergental.

Výstava ke konci války

Na Velehradě v sobotu také začala výstava připomínající 75. výročí konce druhé světové války a 51 kněží olomoucké arcidiecéze, kteří zemřeli za druhé světové války. Koncept výstavy vychází z knihy kněze olomoucké arcidiecéze Bedřicha Hoffmanna vězněného v koncentračním táboře Dachau.

„V období nacistické okupace prošlo koncentračními tábory a vězeními víc než deset procent kněží české národnosti a což je zvláštní, téměř 12 procent kněží německé národnosti,“ uvedl při zahájení výstavy kardinál Dominik Duka.

Sobotním koncertem skončil první den cyrilometodějských oslav na Velehradě. Jak na koncert, tak i na nedělní slavnostní mši může vždy jen tisíc lidí. Loni přitom na Velehrad dorazilo za dva dny asi 40 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme