Dny NATO se letos zaměří hlavně na historii. Lidé uvidí unikátní leteckou přehlídku

Už příští víkend - 15. a 16. září - proběhou v pořadí osmnácté Dny NATO. Tradiční přehlídka armádní a záchranářské techniky a především letadel mnoha typů bude tentokrát zaměřená na 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny NATO 2015

Celkem se Dnů NATO letos zúčastní 20 zemí, poprvé například vojáci z Chorvatska. Spojené státy na nich budou mít největší zastoupení ze všech akcí ve střední Evropě. | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas Ostrava

Největší událostí bude patrně unikátní průlet současných i historických válečných strojů, po sekundách rozpočítaný, aby zapadl do tónů Smetanovy Mé vlasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k Dnům NATO zjišťoval Martin Knitl

„V tuto chvíli máme potvrzenou účast 22 letounů 16 typů. Experti říkali, že takovýto průlet – kombinace historických a soudobých letadel – se v novodobé historii České republiky neuskutečnil. Na závěr průletu udělají vrtulníky na obloze trikoloru,“ řekl Českému rozhlasu Ostrava Zbyněk Pavlačík z organizačního týmu.

Milovníci letecké historie uvidí například jednomotorový letoun AVIA B-354, stíhací dvouplošník anebo legendární britský Spitfire, kterým létali českoslovenští příslušníci jednotek RAF.

200 tisíc vlčích máků

Dny NATO připomenou i válečné oběti. Z letadla se snese k zemi najednou 200 tisíc vlčích máků.

„Našli jsme inspiraci ve Francii, kde tuto akci udělali loni poprvé v Evropě. Pomalu letící průzkumný letoun vytvoří mrak z vlčích máků. Věříme, že to bude důstojné i atraktivní připomenutí obětí od vzniku republiky až po dnešek,“ dodal Pavlačík.

Více práce než jindy bude mít na Dnech NATO Slezské zemské muzeum. „Bude to skutečná bojová historie na jednom místě,“ uvedla ředitelka muzea Jana Horáková.

„Nechali jsme pro tuto příležitost udělat repliku pohraničního sloupu z roku 1938. Přijede i polní pošta, kterou měli naši legionáři na frontě, a dále tank T-34/85, který měla ve výzbroji i naše samostatná obrněná brigáda. Dojde i na dynamickou ukázku.“

Poprvé vojáci z Chorvatska

Celkem se Dnů NATO letos zúčastní 20 zemí, poprvé například vojáci z Chorvatska. Spojené státy na nich budou mít největší zastoupení ze všech akcí ve střední Evropě.

Stejně jako v minulých letech je sobotní i nedělní program totožný, změnit ho mohou jen případné rozmary počasí.

Martin Knitl, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme