V Ostravě začínají Dny NATO. Návštěvníci uvidí stovky letounů i nejnovější zbraňové systémy

22. ročník a 19 zúčastněných států. Na mošnovském letišti u Ostravy v sobotu začínají každoroční Dny NATO, jedna z největších přehlídek vojenské a záchranářské techniky v Evropě. O víkendu čekají návštěvníky desítky ukázek ve vzduchu a stovku letounů doplní taky velké množství techniky vystavené přímo na letišti.

Ostrava (Aktualizováno: 9:44 17. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvníci Dnů NATO si prohlíží strategický americký bombardér B-52.

Návštěvníci Dnů NATO si prohlíží strategický americký bombardér B-52. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Před 10 lety návštěvníci obdivovali americký obří bombardér B-52. Letos ho uvidí ve vzduchu znova, stejně jako akrobatické skupiny. „Bude tu poprvé švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse a také chorvatská skupina Krila Oluje,“ potvrdil organizátor Zbyněk Pavlačík.

Blížící se zima nebude přát velkým mechanizovaným operacím. Ukrajina tak bude ve výhodě, míní generál

Číst článek

V akci bude také nejmodernější švédský Gripen E čtyřapůlté generace poprvé ve střední a východní Evropě, například český letoun L-410, stíhačky F-35 nebo létající tanker. Ukázky ve vzduchu i na zemi budou podle organizátorů nejdelší v historii akce.

Atmosféru letošních Dnů NATO poznamenala válka na Ukrajině. „Ač si to můžeme říkat, jak chceme, tyhle akce jsou i součástí určitého odstrašení a demonstrace síly, jednoty, aliance a v našem případě i spolupráce všech prvků Integrovaného záchranného systému,“ říká Ivo Střecha z armádního generálního štábu.

Právě armáda ukáže na Dnech NATO i nejnovější zbraňové systémy. „Jedním z nich je protiletadlový komplet SPYDER,“ popisuje Střecha. V podobě reálného modelu bude na zemi i letoun páté generace F-35 v českých barvách.

Velkou účast má letos kromě Spojených států také například Německo. Společně se na obloze objeví letouny kandidátských zemí Švédska a Finska. Tradiční dopravní komplikace u letiště bude řešit policie, zřídila i speciální telefonní linku pro řidiče. Dny NATO jsou bezplatné, program ale může změnit počasí.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme