Armádní jednotky z 19 zemí, ukázky ve vzduchu a dlouhé fronty. Dny NATO přivítaly 85 tisíc návštěvníků

85 tisíc lidí v sobotu navštívilo Dny NATO na mošnovském letišti u Ostravy. Potvrdili to pořadatelé. Největší zájem byl kromě ukázek ve vzduchu o prohlídky letadel. Lidé mohli poprvé ve vzduchu vidět letadlo páté generace F-35 Lightning II, jehož průlet předvedlo nizozemské letectvo. Rovněž poprvé se nejen v Mošnově, ale i v celé střední a východní Evropě představil ve vzduchu nejmodernější švédský letoun JAS-39 Gripen E.

Mošnov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vláda v létě rozhodla, že o nákupu 24 stíhacích letounů F-35 začne jednat s americkou vládou. „Jsme ve fázi vyjednávání. Budeme dělat všechno pro to, aby výsledek byl výhodný pro Českou republiku a abychom tímto způsobem zlepšili obranyschopnost naší země,“ řekl v sobotu premiér Petr Fiala (ODS).

Pokud by se nepodařilo s Američany dosáhnout dohody, mohou podle vlády přijít na řadu další způsoby řešení. Nyní česká armáda využívá švédské gripeny. Letoun F-35 Lightning II lidé viděli na Dnech NATO už loni, tehdy šlo ale o statické ukázky na zemi.

Na chvíli se v Mošnově zastavil čas. Všechno ztichlo, hlavy se zaklonily nahoru a každý s otevřenou pusou sledoval ten koncert.
F-35 poprvé na českém nebi.

13:24 – 17. 09. 2022

185 4395

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Lidé na ně jezdí z celé republiky i ze zahraničí, i v sobotu byla podstatná část návštěvníků z Polska. „Procházel jsem areál a opravdu jsme byli mile překvapení, jak návštěvníci byli všude. Nikde jsem neviděl nějaké hluché místo nebo něco podobného, což nás samozřejmě těší,“ řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Organizátoři podle něj nezaznamenali žádné mimořádné události nebo nehody.

Kolony na desítkách kilometrů

Letadla byla v obležení davů lidí, na prohlídku některých strojů, ale i na záchody se stály dlouhé fronty a v některých místech se po ploše dalo pohybovat jen s obtížemi. S obrovskou návštěvností souvisely také dlouhé kolony, které se dopoledne tvořily ze všech směrů. Některé měřily i deset kilometrů a lidé v nich čekali desítky minut. Dopravní komplikace byly větší než v dřívějších letech.

„Byli jsme informováni o velikých kolonách, které se tvořily, což si vysvětlujeme tak, že vzhledem k předpovědi (počasí) se více lidí, kteří se plánovali této akce zúčastnit, rozhodlo pro sobotu, a ne neděli,“ řekl Pavlačík.

Jsou F-35 lepší než gripeny? ‚Je to nejmodernější a nejvýkonnější bojový letoun,‘ shodují se odborníci

Číst článek

Situaci chtějí organizátoři pečlivě rozebrat s policií. V okolí nebyla žádná dopravní omezení ani uzávěry, které by cestu na akci mohly komplikovat. „Něco podobného se zde v minulosti nestalo. Mrzí nás že někteří návštěvníci v kolonách čekali delší dobu. Musíme to pečlivě zanalyzovat a zjistit příčinu,“ řekl Pavlačík.

Na akci se prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí. Mělo jich být rekordních 22, ale některé jednotky nakonec účast odvolaly. Pavlačík řekl, že například účast na všech akcích zrušilo britské letectvo kvůli úmrtí královny Alžběty II.

Na ploše jsou desítky letadel i další technika, na přehlídku ale lákají především dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi. K nejatraktivnějším patřilo vystoupení švýcarské letecké akrobatické skupiny Patrouille Suisse. Jedná se o historicky první vystoupení této skupiny na Dnech NATO. Obdobně se uvede také také chorvatská skupina Krila Oluje.

Po šesti letech se na Dnech NATO opět předvedla také populární ženská protiteroristická jednotka Quick Reaction Force Team z Jordánska, která společně s protiteroristickou jednotkou z polských Katovic a zásahovou jednotkou moravskoslezské policie ukázala osvobození rukojmích z rukou teroristů.

Poprvé je na Dnech NATO i zástupce z Jižní Ameriky: Brazílie předvádí svůj moderní dopravní letoun C-390 Millennium. Rovněž poprvé současně jsou v Mošnově dva největší letouny amerického letectva, C-5M a C-17.

Naše největší vojenská akce pro veřejnost opět ožívá v plné síle. Těšit se můžete třeba na nejmodernější stíhačku F-35 v našich barvách, vrtulníky #venom a #viper, ty nahradí současné Mi-24, které letos předvedou svoji derniéru, a mnohem mnohem víc!

12:48 – 17. 09. 2022

25 477

„Myslím, že nejlepší na akci ale je, co je tady všechno možné vidět pohromadě - od městské policie přes hasiče, vězeňskou službu, celní správu, pozemní jednotky. Máme zde poprvé i největší zastoupení pozemních sil, kdy zde máme americký těžký tank Abrams společně s německými nejmodernějšími tanky Leopard. Tohle všechno vidět společně s leteckými ukázkami nikde jinde není možné,“ dodal Pavlačík.

Atmosféru akce poznamenala i válka a Ukrajině.  „Ať si říkáme co chceme, tyto akce jsou i součástí určitého odstrašení, demonstrace síly a jednoty aliance. V našem případě lze vidět i spolupráci všech složek záchranného systému,“ řekl pro Radiožurnál Ivo Střecha z armádního generálního štábu.

Martin Knitl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme