Dny NATO na Mošnovském letišti nabídly výjimečnou podívanou

Davy návštěvníků, výjimečná podívaná a dopravní kolaps – tak dopadla první část desátého ročníku Dnů NATO na Mošnovském letišti. Také zítra budou k vidění moderní speciály včetně těch historických, například stíhačky Grippen nebo legendární letouny, které už mají svá nejlepší léta za sebou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky a stíhací letouny na mošnovském letišti | Foto: Silvie Mikulcová

K vidění byla v sobotu nejen letadla nebo bombardéry, ale také tanky, elitní policejní a vojenská komanda, hasiči vesměs všichni v akčních ukázkách. Každý stroj bylo možné si doslova osahat nebo alespoň zblízka prohlédnout.

Dny NATO pokračují i v neděli od devíti hodin. Nabídnou přelety Gripenů, letounů F-16, ale také útoky na opevněné cíle anebo zneškodnění teroristů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Knitla z ostravského letiště.mp3

Největší letecká a bezpečnostní show ve střední Evropě pravděpodobně pokoří divácký rekord z loňska, kdy dorazilo 135 tisíc návštěvníků.

Dohoda velitelů vzdušných sil

Armádní letectva Česka, Polska, Slovenska a Maďarska budou navzájem využívat svůj letecký prostor. A také je v plánu pořádání společných cvičení.

Dohodu podepsali na Dnech NATO v Mošnově velitelé vzdušných sil zemí Visegrádské čtyřky. Jak potvrdil brigádní generál Jiří Verner, cílem je ušetřit výdaje ze státního rozpočtu.

"Dříve byly jednotlivé armády uzavřené a izolované a v podstatě každý dělal všechno. My se snažíme najít efektivní způso, abychom ušetřili prostředky. Budeme se scházet jednou ročně. Příští rok budeme na Slovensku a přespříští v Maďarsku," řekl Jiří Verner.

Martin Knitl, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme