OBRAZEM: Dny NATO ukázaly nejmodernější armádní techniku. Přiletěly i nové vrtulníky pro Česko

Seskokem výsadkářů s vlajkami České republiky, Švédska a Finska z vrtulníku začal na ostravském letišti v Mošnově na Novojičínsku druhý, závěrečný den Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR. Představeny byly i vrtulníky typu Viper a Venom, které si Česko objednalo od Spojených států.

Fotočlánek Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Vstup na ně je zdarma a letošní první den v sobotu navštívilo podle policie 85 000 lidí. Přijeli z celé republiky, hodně návštěvníků bylo i z Polska. Diváci, kteří jeli auty, ovšem v dlouhých kolonách čekali i dvě hodiny. Kolony se v sobotu tvořily ze všech směrů celé dopoledne, ale i večer. Po ukončení programu prvního dne v nich lidé rovněž strávili desítky minut.

Armádní jednotky z 19 zemí, ukázky ve vzduchu a dlouhé fronty. Dny NATO přivítaly 85 tisíc návštěvníků

Číst článek

Na akci se letos prezentují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky z 19 zemí. Poprvé je mezi nimi zástupce z Jižní Ameriky, a to Brazílie, která představuje svůj transportní letoun C-390 Millennium. Poprvé nejen v Mošnově, ale i v celé střední a východní Evropě, se letos ve vzduchu  představil nejmodernější švédský letoun JAS-39 Gripen E.

Na ploše jsou vystaveny desítky letadel i další technika, kromě vojáků tam mají své prezentace hasiči, celníci či zdravotníci. Lidé v neděli opět uvidí dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi, program bude skoro stejný jako v sobotu. Kromě hlavního programu budou na vedlejší ploše připraveny i ukázky kynologických oddílů.

V Mošnově se ukázaly také vrtulníky, které si Česko objednalo od americké společnosti Bell. Česká republika kupuje osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper. Za dvanáct strojů zaplatí 14,6 miliardy Kč. Dalších osm vrtulníků darují Česku Spojené státy.

Výhodou Venomů a Viperů je možnost jejich dalšího zdokonalovánní a rozšiřování jejich schopností. 

Petr Bušta, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme