Do 14 hodin mohli lidé volit svá zastupitelstva a třetinu senátorů

Hlasování o složení krajských zastupitelstev a třetiny senátu skončí ve 14 hodin. Hned potom začne sčítání odevzdaných hlasů. Volby zatím provázejí jen drobnější incidenty. V Karlových Varech zmizela v noci z volební místnosti státní vlajka a v Ostravě neznámý pachatel vylomil okno volební místnosti a ukradl počítač. Volby jsou ve znamení nízké účasti - v průměru přišlo jen 20 procent voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise ve volebních okrsku č. 24 v Ostravě

Komise ve volebních okrsku č. 24 v Ostravě | Zdroj: ČTK

Volební místnosti se otevřely v pátek ve 14 hodin a voliči s výjimkou pražských začali vybírat nové krajské zastupitele. Souběžně se na třetině území republiky koná i první kolo senátních voleb.

V krajských volbách lidé rozhodnou o tom, kdo bude určovat rozvoj jejich regionu. V senátních volbách určí, kdo bude mít v horní komoře sílu prosadit ústavní změny.

Účast prvního dne nebyla vysoká. Do 22. hodiny, kdy se volební místnosti dočasně uzavřely, přišlo hlasovat podle odhadů mezi deseti až 25 procenty voličů. Návštěvnost se ale lišila podle jednotlivých regionů, někde byla i vyšší. Větší zájem se očekává dnes.

Český statistický úřad předpokládá, že výsledky voleb do Senátu budou známé během sobotního večera. Pokud některý z kandidátů získá nadpoloviční většinu, stane se už v prvním kole vítězem. V opačném případě postupují první dva nejúspěšnější do druhého kola. To bude příští pátek a sobotu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sčítání hlasů hovořila Romana Navarová v Ranním Interview Radiožurnálu s místopředsedou statistického úřadu Stanislavem Drápalem.

Jednu z volebních místností v Ostravě někdo v noci vykradl

Neznámý pachatel vykradl v noci na dnešek volební místnost v Základní škole Šeříkova v městské části Ostrava-Jih. Do místnosti se zřejmě dostal poté, co rozbil okno.

Chod volební místnost se podařilo obnovit do zákonem stanovené hodinové lhůty. Další informace řekl Radiožurnálu zástupce ředitele policie České republiky, ředitelství Ostrava Radovan Vojta.

"Po příjezdu na místo jsme zjistili, že neznámý pachatel vniknul do školy, kde odcizil dva kusy počítačů. Ty se nacházely ve volební místnosti. Z hlediska narušení voleb nemá tento incident žádnou váhu," uvedl Vojta s tím, že chod volební místnosti byl obnoven před devátou hodinou.

Na Brněnsku zemřel ve volební místnosti starší muž

V Praci na Brněnsku přerušila volby tragická událost - po vstupu do volební místnosti tam zkolaboval osmasedmdesátiletý muž. Členové komise okamžitě přivolali záchrannou službu a až do příjezdu sanitky podle pokynů operátorky poskytovali muži první pomoc.

Nepomohla však ani odborná resuscitace záchranářského týmu, kvůli které musely být volby v Praci na hodinu přerušeny. O tom také komise informovala správní odbor Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který shledal tento postup jako oprávněný. Svůj hlas už senior odevzdat nestačil.

V Nejdku zase srazilo osobní auto krátce po 19. hodině starší manželský pár, který právě odcházel z volební místnosti na tamním sídlišti. Oba zraněné musela ošetřit záchranná služba. Žena měla poraněnou nohu, muž se zraněním hlavy upadl krátce do bezvědomí. Oba převezla záchranka do karlovarské nemocnice na vyšetření.

Rozdíl v hlasování do zastupitelstev a Senátu

Voliči si musí s sebou vzít do volební místnosti platný občanský průkaz nebo cestovní pas pro ověření totožnosti a práva volit. Lucie Fišarová ze správního oddělení ministerstva vnitra upozorňuje, že v hlasování do krajů a Senátu je drobný rozdíl:

"V případě voleb do zastupitelstev krajů buď vybere ze sady hlasovacích lístků jeden konkrétní politické strany, hnutí nebo koalice, kterou se rozhodl volit. A ten buď nemusí nijak upravovat, pak bude jeho hlas počítán ve prospěch příslušné strany, hnutí nebo koalice, anebo se může rozhodnout dát takzvaný preferenční hlas některému z kandidátů. Takto může přidělit maximálně čtyři preferenční hlasy."

A jak zacházet s volebními lístky senátorů? "V případě voleb do Senátu je to jednoduché, protože tam volič vybere ze sady pouze jeden hlasovací lístek toho kandidáta, jemuž se rozhodl dát hlas. Tento lístek nijak neupravuje - vloží ho pouze do žluté úřední obálky," vysvětlila Lucie Fišarová.

Důležité je volební lístky vložit do správných obálek, jinak by takový hlas nebyl platný. Stejně to platí v případě poškození volebního lístku, například jeho přetržení.

Volby s Radiožurnálem

Informační servis Radiožurnálu z krajských voleb vyvrcholí v sobotu 18. října. Po uzavření volebních místností odvysíláme speciální volební studio, kterým budou provázet moderátor Jan Pokorný a politický komentátor Petr Nováček. Volební studio je na programu od 14 do 20 hodin a posluchačům umožní získat okamžitý přehled o aktuálních výsledcích krajských voleb a prvního kola voleb senátních. Průběžné výsledky budeme po 14. hodině pravidelně zveřejňovat na základě informací z Českého statistického úřadu a volebního průzkumu Exit Poll, který připravuje Česká televize. Aktuální výsledky přineseme v mimořádných vstupech i po 20. hodině.

Redaktoři Radiožurnálu budou v době zveřejňování odhadů a výsledků voleb přítomni v sídlech všech hlavních politických stran. Budou zaznamenávat reakce politiků i jejich názory a komentáře k volbám. Posluchači se díky regionálním stanicím Českého rozhlasu a jejich zpravodajům dozvědí také aktuální informace z krajů.Na sobotní volební studio naváže v neděli od 9 hodin povolební diskuse.

Podrobné zpravodajství z letošních podzimních voleb naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Ivan Holas, Katarína Brezovská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme