Do advokátní kanceláře Brož Sedlatý si chodili pro radu Ďuriš i Březina

Kauza dopravního podniku má další pokračování. Radiožurnál zjistil, že přímo do advokátní kanceláře Brož Sedlatý chodil na schůzky jak šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, tak vlivný pražský politik z ČSSD Karel Březina. Pro tuto kancelář přitom pracuje právník Vít Plichta. Toho dříve zaměstnávala dvorní právní kancelář lobbisty Ivo Rittiga. Rittig je sám stíhán kvůli předraženému tisku jízdenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlivný pražský politik z ČSSD Karel Březina | Foto: Filip Jandourek

Radiožurnál má k dispozici kamerový záznam z února 2014, který pořídila skrytá kamera před významnou advokátní kanceláří Brož Sedlatý na pražské Floře. Nutno upozornit, že technika nebyla Českého rozhlasu. Reportér Janek Kroupa několik týdnů pátral po okolnostech, které jsou na záznamu zachyceny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauza dopravního podniku pokračuje. Podrobnosti přináší reportáž reportéra Janka Kroupy

Jak vyplývá ze záznamu, zhruba kolem čtvrté hodiny odpolední do kanceláře přišel tehdejší šéf výboru pro dopravu na pražském magistrátu Karel Březina. Po hodině pak Jaroslav Ďuriš. Společně byli v kanceláři kolem 30 minut.

První odešel Karel Březina, který se zastavil před výtahem. Doprovázel ho jednatel advokátní kanceláře Jiří Brož, který jej oslovoval „Kájo“. Důvěrně se bavili, Brož většinu času šeptal. O čem přesně mluvili, není zřejmé. Podařilo se zrekonstruovat jen jednotlivé věty.

„Tam jsou nějaké projekty, ale řešit je musí postupně, nebo že všechny finance a lidi, kteří půjdou do nějakých funkcí, má pod sebou…,“ říká Březina na záznamu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další část reportáže Janka Kroupy

Březina to vysvětlil následovně: „Byl jsem tam asi dvakrát v životě nebo třikrát možná. Teď jsem tam nebyl tak tři čtvrtě roku. S Jirkou Brožem trénuju atletiku. Spolu běháme…“

Co přesně znamená v atletické terminologii řešení „financí a personálií“, není jasné. Stejně tak si to nepamatuje Jiří Brož. „Řešíme spolu spoustu věcí, které se týkají atletiky,“ říká.

Paměť oběma selhala i při otázce, jestli se jednání zúčastnil i ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Ze záznamu je ale zřejmé, že se Brož s Jaroslavem Ďurišem domlouvají na pravidelných schůzkách. Každý týden ve stejném složení: tedy právníci, vlivný politik a ředitel dopravního podniku s poradkyní.

Ředitel Jaroslav Ďuriš si nakonec na jednání vzpomněl. Návštěvu vysvětlil tím, že prý potřeboval načerpat nějaké zkušenosti. Mimo jiné i od Víta Plichty, který dříve pracoval v advokátní kanceláři Šachta & Partners, spojené s lobbistou Rittigem.

Generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš ve studiu Reginy | Foto: Eva Dvořáková

„S advokátní kanceláří spolupracuje na řadě témat, třeba i historických. Ale pro mě to prostě byly cenné zkušenosti,“ tvrdí Ďuriš.

Ze záznamu vyplývá, že Ďuriš s Brožem mimo jiné řešili například smlouvu, kterou má dopravní podnik se Škodou Transportation na dodávku tramvají. V té době se totiž jednalo o rozložení splátek za dodávku. Advokátní kancelář administruje pro dopravní podnik několik výběrových řízení. Smlouvy se Škodou však na starosti nemá.

Jaroslav Ďuriš přišel s tím, že advokáti vypracovali pro dopravní podnik posudek, který se týkal dodatku smlouvy se Škodou.

Ďuriš: Nám dělali nějaký posudek.
Reportér:
Co posuzovali?

Ďuriš: Výhodnost toho řešení.

Jeho tvrzení ale následně popřela advokátní kancelář. Konkrétně Jan Plichta.

Reportér: Zpracovával jste vy nebo advokátní kancelář Brož Sedlatý posudek na výhodnost dodatku smlouvy se Škodovkou?
Plichta: Ne.

Po několika urgencích dopravní podnik posudek nepředložil, naopak. Po rozhovoru reportéra s advokáty ředitelův mluvčí napsal, že posudek nemají. Pan Ďuriš se prý spletl. Proč tedy s touto právní kanceláří jednal o Škodovce, ale nevysvětlil.

Dopravní podnik hlavního města Prahy. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Advokátní kancelář Brož Sedlatý vznikla v roce 2011. Vít Plichta, který pro ni začal nedávno pracovat, se specializuje na veřejné zakázky. Prakticky celá jeho kariéra je s dopravním podnikem úzce svázána. Jistě je jen náhoda, že obě firmy, ve kterých působil (dříve Šachta & Partners), na sebe mají návaznou poměrně rozsáhlou offshorovou strukturu. Tedy několik společností, které mají sídlo v daňových rájích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na schůzky do advokátní kanceláře Brož Sedlatý chodil jak šéf dopravního podniku Jaroslav Ďuriš, tak tehdejší šéf výboru pro dopravu Karel Březina

Reportér: K čemu kancelář, pro kterou pracujete, potřebuje offshorovou strukturu?
Plichta: To nevím, zřejmě pro nějaké své klienty.
Reportér: Třeba pro dopravní podnik?
Plichta: To si nemyslím.
Reportér: Obě dvě kanceláře, pro které jste dělal, mají offshorovou strukturu, to je pech, že?
Plichta: Pech, to to je. Smutná shoda okolností.

Vlivné známé má i jednatel firmy Jiří Brož. Už před čtyřmi lety vyšlo najevo, že tento tmavovlasý muž s udržovaným zevnějškem byl na golfu v Dubaji s lobbistou Romanem Janouškem a také dnes stíhaným exředitelem dopravního podniku Martinem Dvořákem. Celý výlet tehdy organizoval tehdejší šéf rozpočtového výboru Pavel Suchánek z ODS, který na letenky dokonce vybral statisíce korun a chodil s nimi po Praze.

Markéta Chaloupská, Janek Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme