Do boje proti korupci více zapojte nevládní organizace, radí Peter Eigen

Česko by mělo v boji proti korupci více angažovat neziskové organizace, vládě totiž lidé nevěří. To radí naší zemi, která se loni v žebříčku korupčnosti umístila až na 52. místě, Peter Eigen, zakladatel Transparency International, která mapuje stav korupce ve světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Eigen má za to, že špatné české umístění je pozůstatkem komunismu. Kdo tehdy systém obcházel, byl totiž za ‚hrdinu‘. Petera Eigena, který včera diskutoval na Fóru 2000, se redaktorka Markéta Bartošová zeptala, zda přísloví „Příležitost dělá zloděje," platí i pro korupci.

„Ne každý, kdo by měl příležitost, by kradl. Ale sedí to. Když je systém, ve kterém je těžké a riskantní krást nebo uplácet a zpronevěřovat, tak to lidé nedělají tak rádi. Proto je důležité, ty možnosti korupce omezit. Když si člověk myslí, že je v některé zemi nutné podplácet, nebo když z toho plynou velké výhody , tak je pokušení veliké.“

U nás teď vládne kabinet, který si předsevzal proti korupci bojovat. To proklamuje zejména strana Věci veřejné… Té se ale někdy vyčítá, že chce s korupčníky bojovat příliš represivně. Je to dobrá taktika?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Markéty Bartošové s Peterem Eigenem na Rádiu Česko

„Ano, je ale otázka, nakolik je ta represe cílená, profesionální, objektivní. Protože v mnoha zemích zjišťují, že ta represe je zaměřena proti politickým protivníkům. Typickým příkladem je třeba Polsko, když mu vládla dvojčata Kaczynští. Ti vybudovali velmi silné antikorupční úřady, ale ve skutečnosti měly sloužit k tomu, aby uložily k ledu nepříjemné politické protivníky.“

„Český případ můžu posoudit jen stěží. V Česku ale máme pobočku a ta situaci analyzuje. Sleduje boj vaší vlády s korupcí, jestli je efektivní, poctivý, profesionální.“

Strana Věci veřejné chce zavést testy spolehlivosti. Ty mají zkoušet úředníky, například policisty, nakolik dokážou korupci odolávat. Může to fungovat?

„Jak kdy. V některých zemích existuje nezávislá korupční komise. A ta může například vyšetřovat i premiéra a mocenskou elitu, kteří mohou být pak i obžalováni. Jinde ale tato nezávislost vede k tomu, že vláda má vlastně takové alibi. V každé zemi je to jinak. Státům jako je Česko bych doporučil více spolupracovat s neziskovým sektorem. Ten má u vás víc důvěry než vláda.“

Velké kontroverze vzbuzuje návrh na zavedení agenta- provokatéra. Tedy člověka, který se infiltruje do skupiny lidí, aby je přiměl k nelegálním akcím: Je agent dobrým nástrojem v boji proti korupci?

„To záleží na tom, jak silná ta provokace je. Když se třeba někdo připojí k nějaké zločinecké bandě a tu pak přemlouvá, aby spáchala trestné činy, tak sám může být stíhán. Ale když třeba někdo dělá, že chce koupit drogy nebo se chce podílet na teroristickém atentátu, tak může pomoci takové plány odhalit."

„Agent provokatér je podle mého legitimní prostředek boje proti zločinu - a to platí i v jiných oblastech než jen korupce.“

Česko se v žebříčku korupce Transparency International loni umístilo na 52. místě ze 180 zemí. My bychom ale určitě měli stát výš.

„Ano, to není moc dobré. Ale znám země v Africe, Asii, Latinské Americe, které by se z takového umístění těšily. Ale jak jste řekla, pro vaši zemi to není přiměřené. A byl bych rád, kdyby vláda, soukromý sektor a občanské společnosti úspěšněji spolupracovaly na účinném potírání korupce.“

Čím to je, že zatímco Česko je v korupčním žebříčku 52., skandinávské státy se tradičně umísťují na předních místech? To mají tak dobrá protikorupční opatření, nebo jsou skutečně národy, které jsou prostě poctivější?

„Ve Skandinávii se to dalekosáhle odvíjí od velmi silné informační svobody. Úřady musí nechat otevřené vše, co po nich občané požadují. Takže je pro úředníka velmi těžké pokusy o uplacení schovávat.“

Najdeme nějaké shodné rysy, když porovnáme korupci v postkomunistických státech?

Jsou reálie, které jsou pro postkomunistické země stejné. Zjistili jsme třeba, že v zemích, kde bylo dřív rigidní centrálně plánované hospodářství, lidé dokonce obdivují ty, co systém dokážou obejít. Jako třeba Švejka za 1. světové války. Ten se stal úplným hrdinou, protože dokázal systém napálit,“ řekl Rádiu Česko zakladatel Transparency International Peter Eigen.

Markéta Bartošová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme