Do boje proti zrušení zelené nafty nasadí farmáři traktory. Vyjede jich přes tisíc

Ve všech krajích České republiky, s výjimkou Libereckého a Prahy, zkomplikují ve středu dopravu protivládní akce zemědělců. Farmáři protestují proti plánovanému zrušení daňové výhody takzvané zelené nafty, tedy vratky za pohonné hmoty spotřebované při zemědělských pracích. A chtějí také zabránit zavedení spotřební daně na víno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Traktor | Foto: Vlasta Gajdošíková

Nespokojení zemědělci mají dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou vyjet na silnice na traktorech a dalších zemědělských strojích. „Bude jich hodně přes tisíc,“ doplnil v Ozvěnách dne Jindřich Šnejdrla viceprezident Agrární komory.

Farmáři podle něj chtějí vyjet především na silnice první a druhé třídy. „Na dálnice s našimi stroji v žádném případě nepojedeme. Nedovoluje nám to ani vyhláška,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O středečních protestech zemědělců mluvil v Ozvěnách dne Jindřich Šnejdrla, viceprezident Agrární komory

Dodal, že blokovat silnice zemědělci nechtějí, ale plánují zpomalit jízdu. „Úplná blokáda nepřichází do úvahy, budeme pouze s traktory jezdit po silnicích a tím demonstrovat, že čerpáme vratku spotřební daně na spotřebovanou naftu,“ řekl.

Prezident Agrární komory Jan Veleba podle něj upozornil předem obce, kterých se protest nejvíc dotkne. „Pan prezident rozeslal významné části starostů v ČR dopis, kde je informoval o naší akci a my věříme, že ji budou akceptovat, respektive, že ji budou chápat,“ uvedl. Akci podle něj Agrární komora koordinuje také s policii.

Upozornil, že zemědělci k této formě protestů přistoupili poté,co vyčerpali všechny možnosti vyjednávání. „A v tuto chvíli nevidíme jinou možnost, než projevit naší nespokojenost tímto způsobem.“

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme