Do brněnské hvězdárny zavítalo sedm kosmonautů

Opustit planetu Zemi a zase se na ni vrátit, tím se moc lidí pochlubit nemůže. Někteří z nich - mezi nimi i jediný český kosmonaut Vladimír Remek - se dnes slétli do Brna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Remek

Vladimír Remek | Foto: Jiří Suchomel

V tamní Knihovně Jiřího Mahena a v Moravském zemském muzeu bude spolu s kolegy ze Slovenska, Ruska a Maďarska vyprávět o svých zkušenostech z pobytu ve vesmíru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně Jiří Dušek ve Světě o druhé

Podobné setkání hostilo Brno už v loňském roce. Ředitel tamní Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka Jiří Dušek ve Světě o druhé připomněl, že kosmonauté, kteří do Brna přijeli, si prohlédli i rekonstruovanou hvězdárnu a planetárium. Tam začínal svou kosmonautickou dráhu také Vladimír Remek, který tam před 50 lety chodil do astronomického kroužku.

Setkání kosmonautů původně mělo uskutečnit při otevření zmodernizovaného stánku astronomie a vědy. Přestavba však nakonec potrvá až do konce roku 2011.

Z hvězdárny a planetária se podle projektu stane Přírodovědné exploratorium. „Astronomie je už mnohaoborová vědní záležitost. Výzkum planet je třeba doménou geologů, výzkum vzniku vesmíru patří kvantovým fyzikům a jeho zánik zas matematikům,“ vysvětlil Dušek. „Má to být jakési centrum popularizace vědy.“

„Čeští vědci by se měli učit více popularizovat své výsledky. Jsou jedineční a mají skvělé výsledky, ale neumějí je prodat,“ zalitoval Dušek.

Milan Kopp, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme