Do čela armády se má postavit Petr Pavel, nahradí Vlastimila Picka

Velení armády po generálovi Vlastimilu Pickovi má převzít generálporučík Petr Pavel. Na pozici nového náčelníka generálního štábu ho vládě ve středu navrhne ministr obrany Alexandr Vondra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlastimil Picek | Foto: Armáda ČR

Šéf resortu ocenil, že Picek úspěšně provedl armádu těžkým obdobím. Jeho nástupce bude muset dokončit všechny důležité reformní kroky v zúženém rozpočtovém rámci.

„To znamená, aby armáda byla schopná i s omezenými prostředky plnit jak svoje ústavní povinnosti doma, tak při plnění spojeneckých závazků v rámci NATO. Já jsem pevně přesvědčen, že to zvládne,“ řekl Vondra.

Konečné slovo při výběru nového armádního velitele bude mít vláda a prezident. Ministr Vondra je ale přesvědčen, že generál Pavel je dobrou volbou a všichni s ní budou souhlasit.

„Je to člověk, který má zkušenosti z velení misí, proslavil se začátkem 90. let, kdy vytáhl Francouze z těžkého obklíčení. Zároveň má zkušenosti i s vojenskou diplomacií, když působil také jako náš představitel u NATO. Myslím, že je to velmi dobrý návrh,“ řekl Vondra.

Padesátiletý Petr Pavel absolvoval studia ve Velké Británii. V 90. letech působil v misi UNPROFOR. V roce 2003 zastupoval českou armádu ve velitelství operace Trvalá svoboda v Tampě. Působil také jako styčný důstojník na americkém velitelství protiiráckého tažení v Kataru.

Současný velitel má skončit 30. června. Generálporučík Pavel by se měl funkce ujmout od 1. července.

Igor Maňour, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme