Do čela ministerstva kultury jmenuje prezident Alenu Hanákovou

Ministerstvo kultury bude mít nové vedení. Prezident Václav Klaus dopoledne jmenuje poslankyni za TOP 09 a Starosty Alenu Hanákovou novou ministryní. Hanáková nahradí Jiřího Bessera. Poslankyně, která má zkušenosti hlavně z komunální politiky, se chce zaměřit na rozvoj a financování kultury, ale i vyrovnání státu s církvemi. Navázat tak chce i na práci svého předchůdce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Hanáková

Alena Hanáková | Foto: Filip Jandourek

„Já jsem přesvědčena o tom, že kroky pana Bessera byly správné, přestože byly pro mnohé kontroverzní. Posun v kultuře nastal a i za poměrně krátký čas se mnohé věci pohnuly dopředu,“ uvedla Hanáková pro Radiožurnál.

„Mělo by se na to navázat, ať už se jedná o vyrovnání církevního majetku, památkový zákon, mediální rady. Věcí, které byly rozpracovány, je celá řada. A měly by se dokončit,“ dodala nastupující ministryně kultury.

Právě vyrovnání státu s církvemi považuje za svou prioritu. Už na středečním zasedání vlády by měla být u projednávání návrhu příslušného zákona.

Aleně Hanákové je 53 let, dosud působila hlavně v regionální politice. Kulturou a především památkovou péčí se zabývá už od začátku kariéry. Na ministerstvo chce přinést nový pohled, který vnímá kulturu jako dění v každé rodině nebo v každé obci. Svou nezkušenost ve vysoké politice nevnímá jako problém: „I z ochotnického divadla může vyrůst velký herec,“ reagovala na výtky.

Loni v květnu byla jako bezpartijní na kandidátce TOP 09 zvolena do sněmovny, kde je mimo jiné členkou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a místopředsedkyní podvýboru pro kulturu. Předtím byla čtyři roky starostkou Vizovic ve Zlínském kraji, nyní je tam zastupitelkou a vede také krajský výbor Starostů a nezávislých.

V letech 1977 až 2002 pracovala ve školství, nejdřív jako vychovatelka v družině, potom jako učitelka na základní škole. Mezi svými zálibami uvádí divadlo, knihy a hudbu.

Vážnějším a podle řady umělců i vhodnějším kandidátem na nového ministra byl ale rektor Akademie múzických umění a bývalý ředitel České televize Ivo Mathé. Ten však nakonec nabídku odmítl.

Jedinou ženou v čele ministerstva kultury byla dosud Helena Třeštíková. Ta ale ve funkci vydržela jen sedmnáct dní. Naopak nejdéle působil v resortu kultury Pavel Dostál – od roku 1998 až do své smrti v roce 2005.

Alžběta Havlová, Václava Marešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme