Do čela pražské kandidátky SPOZ byl nominován lobbista Šlouf

Stranu práv občanů Zemanovci by mohl vést v Praze do voleb lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf. Kandidátku sestavila pražská organizace SPOZ na mimořádné krajské konferenci. Během dne má seznam kandidátů schvalovat předsednictvo strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista a bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf v hotelu Top na pražském Chodově, kde měl volební štáb Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

„Včera pozdě večer jsem byl delegáty pražské stranické konference tajnou volbou zvolen lídrem kandidátky v Praze. Přímo na konferenci, když vedení strany i přes sliby nedokázalo doporučit svůj návrh na lídra, tak o tom delegáti začali diskutovat a po dvou hodinách jednání mě přesvědčili, abych podepsal nominační listinu,“ potvrdil Šlouf.

V případě, že by byl z kandidátky vyškrtnut, se podle svých slov bude radit s delegáty konference i dalšími spolukandidáty. „Na čem se domluvíme, budu i já realizovat,“ řekl. Zároveň odmítl, že jeho kandidatura je jen připravenou PR akcí, která má stranu SPOZ zviditelnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O své kandidatuře v parlamentních volbách mluvil na Radiožurnálu Miroslav Šlouf

„Pana Šloufa nominovala pražská organizace a definitivní podobu všech kandidátek bude schvalovat teprve dnes předsednictvo strany,“ sdělil místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš.

Strana se dnes chystala představit všechny krajské volební lídry. Poté, co se v médiích objevilo Šloufovo jméno, ale vedení přesunulo tiskovou konferenci bez udání důvodu na zítřek.

„Pražská organizace ví, co dělá. Je to člověk, který založil SPOZ. Je to člověk, který má velkou zásluhu na výhře pana prezidenta Zemana. A i přes všechna negativa, která kolem něho jsou, ostatně jako kolem každé úspěšné osoby, se domnívám, že to bude obrovské plus pro SPOZ při volbách,“ myslí si Šloufův spolustraník Vladimír Dryml.

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie předpokládá, že se objeví silná tendence nepotvrdit Šloufa v pozici pražského lídra strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci rozebíral politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie

„Nominace Miroslava Šloufa podle mě nebude hotová věc. To je něco, čím pražská organizace SPOZ evidentně celostátnímu vedení strany zavařila, protože tendence jak Strany práv občanů, tak i prezidenta Miloše Zemana oddalovat se od Miroslava Šloufa byla v uplynulém období patrná. Ale zdaleka nemusí být ještě úspěšná,“ uvažuje.

Konečné rozhodnutí předsednictva si Jelínek netroufá odhadnout, záleží prý na tom, jaké argumenty Šlouf přinese.

„Nepochybuji o tom, že stále zůstává člověkem, který tahá přinejmenším v té pražské organizaci za nitky a že si uměl velmi šikovně zařídit, aby ho nominační konference vlastně vrátila zpátky do hry. To znamená, že tento střet se evidentně přenese i do dalších orgánů strany, které o tom budou v příštích dnech horečnatě vyjednávat,“ dodává.

Pomoc s kampaní

Šlouf, který stál u vzniku SPOZ a do února byl šéfem pražské organizace strany, šéfoval v minulosti Zemanovým poradcům. Pomáhal mu i s prezidentskou kampaní. „Můžete to pokládat i za přímou podporu. Dělal jsem to ze své vlastní vůle a prosím, vážená novinářská veřejnosti, úplně zadarmo,“ přiznal se po volbách.

Zemanovi prý zkoušel například vyjednat podporu u komunistů, ODS nebo křesťanských demokratů. Sám Miloš Zeman se přitom ke kontroverznímu poradci v kampaní nehlásil. Lobbista dodal, že takový postup nepovažuje za podvod na voličích, protože během kampaně nejednal přímo se Zemanem, ale s jeho volebním týmem.

Miroslav Šlouf by se v hlavním městě utkal mimo jiné s Jaroslavem Zavadilem za ČSSD, Miroslavou Němcovou z ODS, Karlem Schwarzenbergem z TOP 09 nebo Danielem Hermanem za KDU-ČSL.

Lucie Husárová 1, Tereza Bartůňková, Veronika Sedláčková, krw, kko, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme