Zeman navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů Karla Srpa

Prezident Miloš Zeman v pátek navrhl do rady Ústavu pro studium totalitních režimů dlouholetého předsedu Jazzové sekce Karla Srpa. O návrhu bude rozhodovat Senát pravděpodobně na podzim. Počátkem roku Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností.

Praha (Aktualizováno: 14:17 21. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident republiky Miloš Zeman a dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp.

Prezident republiky Miloš Zeman a dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp. | Foto: Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: ČTK

Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl o tom, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy. Vyjádření senátorů k Srpově aktuální nominaci Český rozhlas zjišťuje.

Premiér přesto odmítl spolupodepsat Srpovu nominaci s odůvodněním, že Srp spolupracoval s StB. O Srpově spolupráci mluvili například také písničkář Jaroslav Hutka, Miroslav Vodrážka z Centra pro dokumentaci totalitních režimů nebo bývalí aktivisté a členové výboru Jazzové sekce.

Na začátku tohoto roku navrhoval prezident Miloš Zeman do čela Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu právě Karla Srpa. Návrh byl ale politiky kritizován, premiér Bohuslav Sobotka se pak rozhodl Srpa nejmenovat.

Kdo je Karel Srp?

Karel Srp nejvíce proslul jako zakladatel a předseda Artfora - Jazzové sekce v 70. letech. Tato organizace, která podporovala během normalizace alternativní umělecké proudy, čelila v 80. letech kampani tehdejšího komunistického režimu, který ji chtěl zdiskreditovat.

Po politickém procesu byl Srp v roce 1986 odsouzen k 16 měsícům nepodmíněně. V roce 1988 se účastnil spolu s dalšími disidenty již legendární snídaně s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem při jeho návštěvě Československa.

V roce 2000 Městský soud v Praze rozhodl, že Srp byl neoprávněně evidován ve spisech StB jako její spolupracovník (v letech 1979 až 1982 jako agent pod krycím jménem Hudebník). Podle článku v Lidových novinách měl Srp StB podávat informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi.

Přestože soud rozhodl o tom, že Srp byl v evidenci StB veden neoprávněně jako její spolupracovník, nedostal před dvěma lety od Etické komise osvědčení účastníka protikomunistického odboje, ačkoli byl za komunistické éry vězněn.

Srpova údajná spolupráce s StB se médiích probírala v roce 1999, kdy se jako kandidát ČSSD ucházel o místo v Senátu, uvolněné po smrti Václava Bendy. „Agentem jsem nebyl, nicméně to neznamená, že by na mě tehdejší ministerstvo vnitra nevedlo spis jako na zájmovou osobu,“ řekl Srp v roce 1999. Volby tehdy vyhrál už v prvním kole s drtivou převahou nezávislý kandidát Václav Fischer, Srp získal pouhé jedno procento hlasů.

Znovu se o Srpových kontaktech s komunistickou tajnou policí mluvilo začátkem letošního roku, když premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat Zemanem navržené jmenování Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. „Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,“ uvedl tehdy Sobotka.

Je to ubohé, reaguje Zeman na Sobotkovo odmítnutí jmenovat Srpa do etické komise

Číst článek

Srp i prezident se proti Sobotkovu rozhodnutí ostře ohradili. Premiér podle Karla Srpa vycházel z neexistujících podkladů, podle prezidentova mluvčího jde za hlasem mediálního mainstreamu. „Pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za 20 let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo,“ řekl před půl rokem Srp.

V říjnu 2013 prezident Zeman vyznamenal Karla Srpa medailí Za zásluhy. Srp byl i mezi zakladateli sdružení Přátelé Miloše Zemana, ze kterého vznikla Strana práv občanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme