Do Česka by se dnes měla vrátit šestiletá Sára Barao

Šestiletá Sára Barao se vrací do Česka. Původně ji naše soudy poslaly k jejímu portugalskému otci. Nevzaly ale v potaz to, že dítě žilo v Česku dva a půl roku a vlast jeho otce je pro něj neznámým prostředím. Portugalská justice zhruba před dvěma týdny Sáru vrátila zpět k české matce. Za otcem bude třikrát ročně jezdit na prázdniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň | Foto: Nejvyšší soud

"To dítě bude mít zachovaný kontakt na obě dvě prostředí, ale pro ten jeho psychický vývoj a vůbec pro utváření jeho osobnosti je nejdůležitější právě prostředí jistoty, tam kde je to dítě zvyklé. A to je také smysl haagské úmluvy," uvedla advokátka Sářiny matky Lenka Pavlová.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková dodává, že o podobných exekucích dětí rozhodly české soudy častěji. Nebraly ohled na ustanovení haagské úmluvy, že dítě se nemá vydávat, když mu tím hrozí psychická újma.

"Soudy v těch případech, které byly medializované, tu haagskou úmluvu vykládaly naprosto nesprávně, i v rozporu s judikátem Nejvyššího a Ústavního soudu. Já osobně doufám, že už napříště se ta úmluva bude vykládat tak, jak má, to znamená zejména s ohledem na děti, na to, aby neutrpěly při návratu nějaké trauma, újmu. A v případě, že to bude větší dítě, aby se také přihlíželo k jeho názoru, protože podle té úmluvy není povinností vydat dítě, jestliže s návratem nesouhlasí," říká Marie Vodičková.

K druhému rodiči je z Česka do zahraničí každoročně vydáno zhruba 20 dětí. Ne všechny jsou skutečně tam, kde si přejí být. Některé matky se proto raději se svými dětmi před úřady skrývají.

Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme