Do Česka dorazí nové vakcíny proti tetanu

Nové vakcíny proti tetanu dnes dorazí do Česka a hned se začnou distribuovat. Lékaři by si měli očkovací látku s předstihem objednávat. Do ordinací by se podle ministerstva mělo očkování dostat nejpozději do měsíce a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pediatrům se podle smlouvy dostanou vakcíny do deseti dnů od objednávky, praktickým lékařům pro dospělé pak nejpozději do 45 dnů.

Distribuce zatím fungovala tak, že se od výrobce dodávala vakcína hygienickým stanicím a od nich si je objednávali lékaři. Teď by je měla distribuovat soukromá firma.

Kvůli současnému zpoždění dodávek se vzájemně obviňují stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD a náměstek ministryně zdravotnický Marek Šnajdr z ODS.

Rath tvrdí, že soukromá firma, která vyhrála výběrové řízení, je neznámá, bez zkušeností v oboru a možná napojená na lidi z ministerstva. Šnajdr to odmítá a vinu naopak svaluje na Ratha. Zpoždění podle něj vzniklo proto, že sociální demokraté ve sněmovně blokovali novely, které měly změnit financování očkování.

Problémy teď mohou nastat při akutním ošetření úrazů v nemocnici. Lékaři nemají čas zjišťovat, jestli je člověk řádně očkovaný a má protilátky a pro jistotu ho přeočkují. Posledním vakcínám, které ještě lékaři mají, ale vyprší platnost na konci srpna.

Dodávky očkovacích látek proti tetanu se v Česku opožďují dlouhodobě. Lékařům chyběly už loni v létě.

Přečtěte si také:
V Česku chybí vakcíny proti tetanu
Vláda nakoupí milion dávek vakcíny proti prasečí chřipce
Podpis smlouvy o nákupu vakcíny proti prasečí chřipce se odkládá
Česko se nedohodlo s firmou Baxter na dodávkách vakcíny proti nové chřipce
Kraj předal hygienikům vakcíny proti žloutence

Lenka Jansová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme