Do Česka míří chřipková epidemie

Česko stojí na prahu chřipkové epidemie. V Libereckém kraji a na Vysočině už počet lidí, které trápí onemocnění horních cest dýchacích, překročil hranici epidemie. Hygienici navíc objevili tři případy skutečné chřipky. V jihlavské nemocnici už kvůli nárůstu onemocnění zakázali vstup návštěvám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chřipka | Foto: HZP

Liberecká hygienická stanice zaznamenala tento týden skoro 2150 onemocnění na 100.000 obyvatel. Nejvíce nemocných je na Liberecku a Jablonecku. Hygienici také objevili dva případy chřipky typu B a jeden případ typu A.

Na Vysočině nyní připadá 2063 nemocných na 100.000 obyvatel. Oproti minulému týdnu se počet nemocných v kraji zvýšil o 23 procent a převyšuje průměr republiky, který představuje 1686 nemocných.

Nejstrmější nárůst onemocnění zaznamenal jihlavští hygienici, a to o celých 44 procent. V přepočtu je tam 2234 nemocných na 100.000 obyvatel. Hranici epidemie překonalo i Havlíčkobrodsko s 2229 nemocnými a Žďársko s 2274 nemocnými.

Krajská epidemioložka Alena Dvořáková. proto doporučila ředitelům nemocnic návštěvy zakázat. Prozatím to udělala právě jen nemocnice v Jihlavě. Rozhodnutí platí do odvolání. Ostatní nemocnice zatím o zákazu návštěv neuvažují.

Podle Dvořákové je pravděpodobné, že počet nemocných se v nadcházejícím týdnu bude ještě zvyšovat. Nejvíce nemocných je mezi dětmi ve věku od šesti do 14 let. Dvě základní školy na Jihlavsku už si kvůli vysokému počtu nemocných o den prodloužily pololetní prázdniny. Pokud bude nemocných přibývat stejným tempem, hrozí uzavření dalších škol.

Epidemie chřipky je v plném proudu na západě a jihu Evropy a odtud se postupně šíří k východu. Původně začala ve Španělsku, Portugalsku a Itálii, nyní je už i ve Francii a Švýcarsku. Klid je zatím v zemích bezprostředně sousedících s Českem.

Martin Hromádka, Milan Brunclík, Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme