Do Česka míří papež Benedikt XVI.

Po 12 letech očekává Česká republika další papežskou návštěvu. Praha, Brno a Stará Boleslav jsou posledními zahraničními zastaveními, kam v letošním roce Benedikt XVI. zavítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěva papeže v ČR | Foto: Jan Rosenauer, Papežská návštěva 2009

Cesta Benedikta XVI. se koná na pozadí 20. výročí od pádu komunismu a také 20 let od svatořečení Anežky České. Podle vatikánského mluvčího chce papež podpořit církev v zemi, kde je většina obyvatel bez víry.

"Země, která zeměpisně a historicky leží v srdci Evropy a v uplynulém století prošla dramatickým vývojem, potřebuje znovu nalézt důvody pro víru a naději," prohlásil před příjezdem do České republiky Benedikt XVI.

Jeho návštěva se těší velké pozornosti a mše v Brně a Staré Boleslavi by mělo navštívit na 150 tisíc poutníků. Řada z nich ovšem přijíždí z Polska a Slovenska. Kromě veřejných vystoupení mohou věřící spatřit papeže v jeho tradičním papamobilu.

Na bezpečnost budou dohlížet stovky vojáků a elitních policistů

Bezpečnostní opatření jsou ještě přísnější než při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy letos v dubnu. V akci bude na 450 vojáků a 300 elitních policistů. Přílet Benedikta XVI na letiště v Praze Ruzyni se čeká v půl dvanácté.

Benedikt XVI. je prvním papežem, který využívá k oslovení širokých vrstev nejmodernějších technologií. Má vlastní stránky na facebooku. Začátkem roku spustil Vatikán papežovu osobní stránku na You Tube.

Lidé tam mohou pravidelně sledovat novinky z papežova života. Objeví se tam i záběry z cesty po České republice. Papežovy kroky bude sledovat přes 3000 zástupců médií z celého světa.

V Brně se čeká 120 tisíc věřících

Už dnes se začnou sjíždět poutníci do Brna, kde se zúčastní nedělní mše. Organizátoři očekávají až 120 tisíc lidí. V areálu, který pro tuto příležitost vyrostl na letišti v Brně Tuřanech, je vše téměř připraveno, dnes čekají areál už jen zvukové a světelné zkoušky.

Až areál prověří bezpečnostní experti Vatikánu a z policejního Útvaru pro ochranu ústavních činitelů, celá oblast se uzavře. Do bezprostřední blízkosti pódia bude mít přístup jen několik lidí.

Pódium pro papeže na letišti v Brně-Tuřanech | Foto: Atelier Štěpán

Ve tři hodiny odpoledne se pro poutníky otevře stanové městečko, kde budou moci zdarma přenocovat. Přímo v improvizovaném kempu pro ně organizátoři připravili večerní koncert. V nedalekém kostele ve Šlapanicích se mohou věřící připravovat na papežskou mši celonoční tichou adorací.

Příliv lidí do Brna zastaví na šestadvacet hodin dopravu na dálnici D1. Už dnes v 18 hodin bude mezi 196. a 203. kilometrem tato dopravní tepna zcela uzavřena a změní se v parkoviště pro auta a zejména autobusy. Těch přijedou do Brna dva tisíce.

Igor Maňour, Klára Stejskalová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme