Do Česka míří pomoc z mnoha zemí

Boj s vodou potrvá podle posledních prognóz do pátečního večera, kdy by měla kulminovat na severu Čech. Po mimořádném jednání vlády to řekl premiér Vladimír Špidla. Ministerstvo zahraničních věcí nyní registruje nabídky pomoci z celého světa. Naše diplomacie pak ve spolupráci s dalšími orgány státní správy a jednotlivými regiony konkretizuje zahraničním partnerům současné potřeby České republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc

humanitární pomoc | Foto: Jan Rosenauer

Jednotliví ministři by do čtvrtka měli zjistit a sepsat, co přesně jejich resorty potřebují. Vakcíny, léky, vysoušeče - například takové jsou předběžné požadavky. Ministr zahraničí Cyril Svoboda by je měl skloubit s nabídkami na pomoc, které přicházejí ze zahraničí. Rozhodě prý žádnou neodmítneme. "Jsme ve fázi, kdy se k nám jednotlivé nabídky dostávají, je důležité, aby se setkávaly s potřebami v České republice," řekl Svoboda.

Nabídky pomoci míří do naší země doslova z celého světa. Šéf tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka Radiožurnálu řekl, že vlna solidarity s Českou republikou je obrovská. "Máme reálné nabídky po celém světě od Spojených států, přes Japonsko po státy Evropské unie jednak od vlád, od organizací humanitárních, od nadací a podobně. Já bych řekl, že v tuto chvli, jak registrujeme požadavky, jde hlavně o sací kalová čerpadla, vysoušeče, případně o elektrocentrály v jednotlivých oblastech a tyto požadavky samozřejmě sdělujeme do zahraničí."

Ještě před půlnocí by na kbelské letiště mělo dorazit letadlo z Belgie s čerpadly, vysoušecími přístroji a s jejich obsluhou. Zítra dopoledne vypraví Brusel autokolonu civilní ochrany s těžší technikou na čerpání a vysoušení. Obdobnou materiální pomoc poskytuje i Řecko.

Z Paříže ráno odletí skupina expertů na boj s živelnými katastrofami, která přiveze zdravotnický materiál a technické vybavení k odstraňování následků povodní. Na cestě z Francie je také zásilka s více než dvěma tisíci přikrývek. Své služby dále nabídlo sdružení evropských hasičů, které má připraveno k odletu do Čech dvacet specialistů a množství potřebného materiálu.

Řada států i světových organizací České republice nabídla finanční pomoc, která by mimo jiné měla dorazit na povodňové konto zřízené českou vládou. Finanční injekce ze Spojených států by přitom do Česka měla dorazit už dnes. Potvrdila mi to tisková atašé americké ambasády Lisa Helling. "Americký úřad pro pomoc při živelných pohromách v zahraničí schválil pomoc České republice ve výši 50 tisíc amerických dolarů, které budou dnes převedeny na český Červený kříž a budou určeny na humanitární pomoc českým občanů postiženým povodněmi."

Podle Karla Borůvky z ministerstva zahraničí je nepravděpodobné, že by k nám v nejbližší době dorazili také zahraniční záchranáři. "My v podstatě zatím nepotřebujeme záchranné týmy a ani nežádáme v zahraničí o takovou pomoc. Zdá se, že zatím v této oblasti máme vlastních sil dostatek. Ale říkám, spíš jde o technické zařízení některého specifického druhu, kterého se nedostává."

Pomocnou ruku nám podalo také Slovensko, které možná samo bude muset bojovat s velkou vodou. Podle prvního tajemníka slovenské ambasády v Praze Jána Kozáka ale zřejmě nepůjde o pomoc okamžitou. "Předpokládá se, že ta pomoc bude zřejmě až po těch prvních nešťastných dnech a týdnech, až se budou odstraňovat následky. Konec konců zatím ne až tak vážná situace krystalizuje na Slovensku. Takže i Slovenská republika bude zřejmě dost napjatá."

Evropská komise ustavila zvláštní skupinu, která hledá možnosti, jak České republice pomoci. Skupina je v přímém kontaktu s komisařem Günterem Verheugenem, zkoumají se možnosti využití fondu. "S největší pravděpodobností budou využity prostředky z fondu Phare a České republice jde především o to, aby tyto prostředky byly využity standardní procedurou, to znamená, aby tady nebyla obvyklá dlouhá lhůta pro jejich čerpání a aby peníze byly k použití co nejdříve," sdělil Českému rozhlasu velvyslanec při EU Libor Sečka. Současně se zvažuje možnost snížení povinné časti na spolufinancování Evropské unie.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme