Do Česka míří poslední vlak s naftou z německého Krailingu. Palivo za 100 milionů zmizelo

Ze skladu společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu se vrací poslední vlak s českou naftou. Jde o část nouzových zásob státu pro stavy krize. V Německu uvízly před třemi lety poté, co Viktoriagruppe zkrachovala. Insolvenční správce státu vydal naftu za více než miliardu korun až po dvou letech, poslední rok pak trvá odvoz. Státu zmizela nafta za zhruba 100 milionů korun.

Krailling (Německo)/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlaky s českou naftou se ze skladů Viktoriagruppe vrací zpět do Česka.

Vlaky s českou naftou se ze skladů Viktoriagruppe vrací zpět do Česka. | Zdroj: ČTK

„Potvrzuji, že 6,3 milionu litrů, tedy ta chybějící nafta, o které celou dobu hovoříme, se v Kraillingu prostě nenachází. Evidentně tedy zhruba 100 milionů korun je škoda, která České republice prostě vznikla,“ řekl Radiožurnálu předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Většina nafty z německých zásobníků je zpět v Česku, chybí ale přes šest milionů litrů

Číst článek

Do Česka by měl vlak dorazit v pátek. Státní hmotné rezervy uzavřely smlouvu s Vitkoriagruppe před osmi lety. Tehdy argumentovaly tím, že za skladování nafty ušetří. Švagr doufá, že už se takový nápad nebude opakovat. Případem Vitkoriagruppe se zabývá i policie.

Náklady na přepravu nafty byly původně odhadovány na 60 milionů korun. Nakonec ale Správa státních hmotných rezerv za dopravu zaplatí 47 až 48 milionů Kč. „Díky navýšení počtu vagónů u každého vlaku a většímu využití cisteren se nám podařilo na převozu ušetřit přes deset milionů korun," řekl Švagr.

Česko mohlo mít část zásob nafty uskladněnu v Německu na základě dodatku smlouvy o skladování specifických zásob z roku 2004. Dodatek v roce 2010 uzavřela SSHR, předsedou správy byl Ladislav Zabo. SSHR tehdy argumentovala například tím, že stát uskladněním části zásob nafty v Německu ušetří desítky milionů korun. Švagr poté několikrát uvedl, že předchozí vedení správy neodhadlo všechna potenciální rizika, která z kontraktu vyplývala.

Insolvenční správce Viktoriagruppe české vlastnictví nafty nikdy neuznal. Švagr dříve uvedl, že při loňském podpisu smlouvy mezi správcem, SSHR a KOD bylo domluveno, že pokud správce do 18 měsíců od účinnosti podepsané smlouvy Česko nezažaluje, má se za to, že nafta patří ČR.

Lhůta vyprší příští rok v březnu. "Pokud nás správce zažaluje, tak ponese důkazní břemeno. Budeme čekat, jaké důkazy pro svoje tvrzení předloží," uvedl dnes Švagr. Případné rozhodnutí soudu předjímat nechtěl. Zopakoval pouze, že správa s touto argumentací dlouhodobě nesouhlasí.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme