Do Česka míří zubaři ze Slovenska a Polska, zjistila MfD

V České republice je nedostatek zubařů. Ministr zdravotnictví David Rath to chce řešit tím, že pozve dentisty z Polska a Slovenska, píše Mladá fronta Dnes. Lidové noviny tvrdí, že Škoda Auto se asi vyhne pokutě od antimonopolního úřadu. Počet mobilů u nás dosahuje 19 miliónů, informují Hospodářské noviny. Češi jsou národem chatařů: jak napsalo Právo, v počtu chat na obyvatele jsme na druhém místě na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministr zdravotnictví David Rath chce řešit nedostatek zubařů "dovozem" dentistů nejen ze sousedního Slovenska, ale také z Polska, informuje Mladá fronta Dnes. Rath o tom měl dokonce minulý týden jednat se šéfy velkých nemocnic. Ředitelé ani sami stomatologové si ale nedokážou představit, jak by ministrův plán mohl fungovat.

Podle šéfa České stomatologické komory Jiřího Pekárka by se stát místo lákání zubařů z ciziny měl postarat spíš o to, aby se zvýšil počet českých absolventů zubního lékařství. Zubařů je dnes v Česku více než 7 000, ale vzhledem k jejich vysokému věkovému průměru by jich už za 5 let mohlo být méně než 5 000. Na jednoho zubaře by pak připadalo přes 2 100 obyvatel, dodává Mladá fronta Dnes.

Škoda Auto se asi vyhne pokutě, zjistily Lidové noviny. Rozkladová komise Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže totiž doporučila začít vyšetřování automobilky znovu od začátku kvůli nedostatku důkazů. Pokutu 55 miliónů korun úřad podniku udělil koncem loňského roku za zneužití dominantního postavení na trhu.

Úřad začal případ vyšetřovat loni v březnu na základě stížnosti sdružení zastupujícího leasingové firmy. Nelíbilo se jim, že Škoda Auto firmám nabízejícím operativní leasing odmítá poskytovat slevy. Automobilka však tvrdí, že zákon neporušila. Pokud nebude s konečným verdiktem antimonopolního úřadu souhlasit, může podat žalobu ke Krajskému soudu v Brně a v dalším stupni až k Nejvyššímu správnímu soudu, píší Lidové noviny.

Češi už koupili 19 miliónů mobilních telefonů, informují Hospodářské noviny. Počet nových přístrojů podle údajů výzkumné společnosti Gartner klesá, roste ale zájem buď o luxusní nebo naopak o nejlevnější modely. Hnacím motorem byznysu s mobilními telefony je vývoj a nové služby. I proto se také zkracuje doba, po které si lidé koupí nový přístroj. Zatímco dříve lidé používali jeden mobil déle než 3 roky, v současnosti je to už méně než 2 roky.

V roce 1996, kdy byla u nás spuštěna modernější síť systému GSM, si pořídil mobilní telefon v Česku zhruba každý 70. člověk. Za celý rok se jich tehdy prodalo skoro 150 tisíc. Od té doby počet dovezených telefonů dosáhl téměř hranice 19 miliónů. Podle společnosti Gartner je ale už český trh poměrně nasycený a nepřibývá už tolik nových uživatelů jako dříve, doplňují Hospodářské noviny.

Češi jsou národem chatařů. Jak informuje dnešní Právo, v počtu chat na obyvatele už nás ve světě předčí jen Švédové. Přitom podle sociologů a psychologů mělo právě chataření po roce 1989 úplně zaniknout. Vývoj ale prognózy totálně postavil na hlavu. Na svědomí to má hned několik faktorů - děti, stres a nereálná představa ekonomů, že všichni Češi začnou podnikat.

Vlastnit chatu se ale v současnosti stalo i prestižní záležitostí, protože je to hlavně ukázka toho, na co máme a na co ne. Postupně proto rychle mizí malé amatérsky postavené boudy a montované chaty z éry 70. let. Na jejich místě naopak vyrůstají zděné stavby, mající blízko k rezidencím s bazény a garážemi, uzavírá dnešní Právo.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme