Do Česka prchlo v dubnu téměř sedm set Čečenců

Počet Čečenců, kteří žádají u nás o azyl, se v dubnu více než zdvanáctinásobil. Zatímco o měsíc dříve ministerstvo vnitra evidovalo 54 žadatelů z této části Ruska, v dubnu jich bylo už 684. Cizinci ukončili azylové řízení v Polsku a rozhodli se o statut uprchlíka požádat v Česku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žádost o azyl

žádost o azyl | Foto: Drahoslav Ramík

V přijímacím středisku ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku potvrzují, že běženci jsou rozladěni a zklamáni i z našich azylových táborů a vládne mezi nimi napětí. Žili totiž v představě, že ve srovnání s Polskem jsou u nás daleko lepší podmínky. Ve skutečnosti se však tísní v náhradních ubytovacích prostorách.

Sedmatřicetiletý Ibragim, otec dvou dětí, bydlí v objektu, který ještě nedávnou sloužil jako tělocvična. Zařízení místnosti teď tvoří několik kovových postelí. Ibragim lituje, že z Polska vůbec utíkal, protože tím ukončil tamní azylové řízení. "Nejezdili bychom k vám, kdybychom věděli, že to tady bude stejné jako v Polsku, tedy osm devět lidí na jednom malém pokoji," říká.

Přijímací středisko ve Vyšních Lhotách má kapacitu okolo 600 míst, ale už nyní praská ve švech, a za plotem žije téměř 800 uprchlíků. Ministerstvo vnitra proto uvolnilo část pobytového střediska pro žadatele o azyl v Červeném Újezdě u Teplic a přeměnilo ji na přijímací zařízení.

Z Polska přicházejí celé rodiny i s malými dětmi, mnohdy i s nemocnými. Tvrdí, že utíkají před válkou ve své domovině. Boje v Čečensku podle nich stále pokračují. Situaci v této kavkazské republice nevyřešilo ani nedávné referendum, ve kterém se 96 procent obyvatel vyslovilo pro setrvání v Ruské federaci.

Vedoucí přijímacího střediska Daniel Topinka si nemyslí, že by odchod Čečenců z Polska někdo hromadně organizoval. Podle něj se uprchlíci spíše stali obětmi mýtů. "Máme pocit, že jsou žadatelé z Polska motivováni, aby přicházeli do České republiky. Nepovím vám kým, spíše se jedná o řadu mýtů, které se mezi nimi rozšířily, o lepších podmínkách, o lepších pracovních možnostech, o lepších ekonomických výhodách."

Rozladěnost Čečenců nad realitou vede v táboře k většímu napětí a nervozitě. Zaměstnanci střediska však zatím museli řešit jen běžné sousedské rozepře, větší výtržnosti zatím nezaznamenali.

Petr Doležel, Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme