Do Česka přijíždí čínský premiér Wen Ťia-pao

Do Česka přijíždí na státní návštěvu čínský premiér Wen-tia-pao. Jde o první cestu předsedy čínské vlády od rozdělení Československa k nám. Premiér Jiří Paroubek tuto návštěvu před časem označil za návštěvu roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wen Ťia-pao | Foto: ČTK

Radiožurnálu předseda vlády řekl, co by podle něj mohla České republice přinést: "Přinese podpis celé řady dohod, včetně dohody ochrany investic. A myslím, že budeme hovořit o možnostech zesilování spolupráce především v oblasti hospodářské, ale třeba i v oblasti kulturní."

Zástupci organizací Amnesty International a Olympic Watch volají po diskusi o porušování lidských práv v nejlidnatější zemi. Vyzvali k tomu prezidenta Václava Klause a premiéra Jiřího Paroubka. Podle Evy Dobrovolné z Amnesty International by ekonomické zájmy neměly zastínit porušování lidských práv: " To, že jsme hostitelé čínské delegace, znamená, že bychom si neměli nechat jednostranně vnutit témata pro diskusi. Ve chvíli, kdy budeme mlčet, dáme jak Číně, tak i okolnímu světu jasně najevo, že je nám porušování lidských práv lhostejné."

Během návštěvy čínského premiéra by podle Amnesty International a Olympic Watch měly zaznít otázky, kdy Čína přistoupí k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech, kolik je v zemi politických vězňů, jaké kroky činí čínská vláda proti mučení, i kolik je v zemi ročně poprav.

Ondřej Černý, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme