Do Česka přijíždí maďarský prezident Pál Schmitt

Na oficiální dvoudenní návštěvu přijel do České republiky maďarský prezident Pál Schmitt s manželkou. Dvojnásobný olympijský vítěz v šermu a hlava státu v jedné osobě bude i v Praze asi odrážet výpady proti nové maďarské ústavě. Ale tady zřejmě nebude tak nabroušeno jako v Bratislavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský prezident Pál Schmitt na návštěvě České republiky | Zdroj: ČTK

Maďarský prezident, který se do úřadu dostal loni jako osobní kandidát premiéra Viktora Orbána, 12. května oslaví 69. narozeniny. Má tři děti, jeho manželka je sportovkyně, která ještě za totality v maďarské televizi předváděla večerní rozcvičku. Samotný Schmidt je dvojnásobný olympijský vítěz v šermu družstev v letech 1968 a 1972. Také je dvojnásobným mistrem světa. Vystudoval ekonomii a má doktorát z fakulty tělesné výchovy.

Ovládá pět jazyků a má za sebou bohatou diplomatickou minulost. Byl velvyslancem Maďarska ve Švýcarsku, Španělsku, dlouhé roky byl místopředsedou Mezinárodního olympijského výboru. Působil také v Evropském parlamentu, také jako jeho místopředseda.

„Prezident má v Maďarsku poměrně slabou pozici. Je to víceméně protokolární funkce. Prezident se nemíchá do vládní politiky,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

„Před zvolením, když ho poslouchal jako kandidáta parlament, Schmidt řekl, že ‚chce být člověkem lidí‘. Vyznělo to dost groteskně a dodnes se to připomíná. Schmidt tím myslel, že chce sloužit obyčejným lidem. Nejvíce se připomínají jeho slova o tom, že nemíní být brzdou či překážkou, ale spíš motorem vládních reforem a kroků. Z toho mnozí analytici i opozice dedukovali, že nebude protiváhou vládní moci, ale jejím přisluhovačem. Mimochodem zatím se vůli vlády nepostavil,“ pokračuje Papucsek.

Podle něj jsou česko-maďarské vztahy v současnosti vynikající. Jedná se o takové ‚pivní kamarádství‘. Čas od času se ale může vynořit nějaký problém, když například maďarská strana považuje za nutné vytáhnout znovu otázku Benešových dekretů. Budapešť samozřejmě myslí na Maďary vyhnané z jihu Slovenska. Ale i Praha v takové chvíli reaguje ostře. Tentokrát ale nic podobného nehrozí.

Ondřej Černý, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme