Do Česka přiletěly dvě syrské děti. Podstoupí operaci v motolské nemocnici

Nebýt českých lékařů, mohl to být příběh se špatným koncem. Dvě syrské děti s vážnou vadou srdce mají teď ale naději na uzdravení. Právě rodinám, jako jsou ty jejich, se snaží pomáhat Česká republika. Díky humanitárnímu projektu Medevac přiletěli dva sourozenci v noci vládním speciálem do Prahy, kde je budou kardiochirurgové motolské nemocnice operovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětiletá Syřanka Dua, která s rodinou uprchla kvůli občanské válce do Jordánska, přiletěla 9. prosince do Prahy se svým 17letým bratrem

Pětiletá Syřanka Dua, která s rodinou uprchla kvůli občanské válce do Jordánska, přiletěla 9. prosince do Prahy se svým 17letým bratrem | Zdroj: ČTK

„Za všechno moc děkujeme. Moc dobře se o nás starají,“ stihl říct bratr dětí, který je společně s matkou do Česka doprovází, než sanitka vyrazila do motolské nemocnice.

„Teď budou děti přijaty na infekční oddělení, kde se kompletně vyšetří. To trvá obvykle několik dní. Potom se naplánuje operační výkon podle nálezů,“ popisuje lékař Ondřej Materna, který s dětmi z Ammánu přiletěl.

Podle délky rekonvalescence zůstanou šestiletá dívka a její 17letý bratr v Praze čtyři až šest týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O příletu syrských dětí informovala redaktorka Silvie Třeslínová

Tato syrská rodina musela před občanskou válkou v zemi uprchnout do Jordánska, tam se ale děti dostaly do péče českých lékařů, kteří na místě působí díky humanitárnímu programu Medevac.

„První fáze byla, že tam odletěl jeden doktor pracující pro motolskou nemocnici a diagnostikoval případy. Ty se stáhly do ammánské nemocnice,“ popsal způsob, jakým byly děti vybrány, ředitel odboru azylové a imigrační politiky Tomáš Haišman a dodal:

„Tam začal působit tým, který část z nich odoperuje. Ti, kteří by byli neoperovatelní v tamních podmínkách, přiletěli sem.“

I přes všechny těžkosti, které je postihly, jsou děti podle lékaře Materny velmi statečné.

Do Česka už dříve díky programu, který pomáhá léčit lidi z válkou postižených zemí, přijelo jen ze Sýrie 12 pacientů, z toho osm zraněných dospělých bojovníků z občanské války a čtyři děti.

Medevac má dvacetiletou historii

Historie Medevacu sahá až do roku 1993. V době konfliktu v Bosně a Hercegovině začalo ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí zdravotnictví vozit do České republiky vytipované pacienty, kteří nemohli získat potřebnou péči na místě.

Tehdy se ještě program soustředil především na válečná zranění. Postupně ale přišla změna. Už třeba z Kosova přijelo jen 6 dospělých a 34 dětí. Všichni s různými srdečními problémy. Dnes tedy slouží především k léčbě vážně nemocných dětí z oblastí postižených válkou, ale i jinými krizemi.

Programu se účastnili pacienti z Iráku, Afghánistánu nebo Kambodže. Poslední dobou jde hlavně o Sýrii. Jde hlavně o symbolickou pomoc, protože vždy se vybere jen několik pacientů, zatímco pomoci často potřebují desetitisíce.

Silvie Třeslínová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme