Do Česka se vrátil z Pákistánu záchranný tým

Po 20 dnech působení v zemětřesením postižených oblastech Pákistánu se do České republiky vrátil pětadvacetičlenný český záchranný tým . Nasazení záchranné jednotky v pákistánském Islamabádu přišlo náš stát na více než 110 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánská dívka | Foto: AFP | Zdroj: AFP

Bezprostředně po přistání vojenského speciálu na ruzyňském letišti v Praze poskytl Českému rozhlasu vyjádření velitel záchranného týmu major Josef Křen: "Místní moc dobře věděli, proč jsme tam. A naši pomoc chápali. Viděli jsme zemi zbídačenou, které schází základní infrastruktura, potraviny, lékařská péče. Viděli jsme řadu malých dětí, které 14 dní po zemětřesení nebyly ošetřeny."

Praha má v Pákistánu v rámci Severoatlantické aliance třicetičlenný armádní lékařský kontingent. V oblasti Bágh na sever od Islámábádu má zůstat zhruba dva měsíce, pracovat bude v nizozemské polní nemocnici.

Česká vláda na pomoc Pákistánu dosud vyčlenila 110 milionů korun. Část peněz je určena na léčení nemocných a zraněných v České republice, část financí poputuje z Prahy do Asie prostřednictvím OSN.

Pákistán požádal o pomoc i nevládní organizace. Liberečtí záchranáři se chystají do země vyslat dětskou mobilní ambulanci, Člověk v tísni tam již má čtyřčlennou skupinu lékařů a sester.

Milan Kopp, Petr Sirotek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme