Do Česka se vrátili poslední vojáci z afghánského Lógaru

Poslední vojáci z Provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu se vrátili do Česka. Na letišti v pražských Kbelích přistáli krátce před jednou hodinou odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přílet poslední části 10. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu z Afghánistánu na letiště Praha Kbely | Foto: Filip Jandourek

Z afghánského Lógaru letoun přivezl posledních 60 příslušníků Provinčního rekonstrukčního týmu.

Letadlo mělo asi hodinové zpoždění, původně mělo dosednout na ranvej kolem poledne. Na letištní ploše se vojáci přivítali s náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem.

Ten připomněl, že poslední půlrok byl pro vojáky zřejmě nejnáročnější.

„Počet incidentů v průběhu roku především v letních a podzimních měsících byl skutečně nad průměr, který jsme zaznamenávali v uplynulých letech. Pro naše vojáky to byla velice ceněná příležitost k výcviku. Všechno, co se tam naučili, plnohodnotně využijeme při jejich další práci tady,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vojáky, kteří se domů vracejí po půl roce, mluvil redaktor ČRo Petr Medek

Jeho slova potvrdil i velitel kontingentu Josef Kopecký. „Absolvovali jsme nějakých 128 raket za dobu svého pobytu. Tam došlo ke zranění našeho vojáka a několika dalších, ale to byly minoritní věci. Ale ten jeden voják je do dneška v léčení,“ doplnil.

Rekonstrukční tým pomáhal afghánským civilistům pět let. Přispěl mimo jiné ke stavbě přehrady, škol, nebo k opravám poničených budov.

Podle důstojníka Jindřicha Pleschera je největším úspěchem vybudování střední zemědělské školy. „Což je komplex vybudovaný na zelené louce, i když v tamtěch poměrech spíš na béžovém písku. Vznikla škola, učebny, dílny, internát,“ popsal Plescher.

Vojáci musí projít karanténou

Češi se podíleli i na výcviku tamních vojáků. Kopecký si ale postěžoval především na jejich negramotnost. „To je první problém, potom vysoká míra dezerce, nebo opouštění kasáren a objektů bez povolení, ale v místní kultuře to není takový problém,“ vysvětlil velitel kontingentu.

Všech šedesát vojáků, kteří se vrátili domů, musí ještě projít karanténou a zdravotními testy, i když by se už nejraději vrátili ke svým rodinám.

„Všichni se těšíme domů, byli jsme půl roku pryč, nebyli jsme doma na Vánoce, máme toho spoustu co dohánět,“ uvedl Plescher. „Na mě doma čekají dárky pod stromečkem, takže podobný scénář bude u mnoha dalších vojáků,“ doplnil ho Kopecký.

Projekt na obnovu země a pomoc civilnímu obyvatelstvu skončil 31. ledna. V Lógaru bude dál působit už jenom poradní tým, který bude cvičit afghánské vojáky. Stejná jednotka české armády bude také v provincii Wardak u hlavního města Kábul. V každé z nich bude zhruba 60 českých expertů.

Petr Medek, ak, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme