Do Česka z Číny přivezli 10 tun sušeného ovoce goji s jedovatým pesticidem, odhalila inspekce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej 10 tun sušeného ovoce goji. Obsahuje totiž jedovatý pesticid. Inspektoři objevili sušené plody s pesticidem Carbofuran v jedné z pražských provozoven společnosti Diana Company.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sušené ovoce goji z Číny, známé též jako kustovnice čínská.

Sušené ovoce goji z Číny, známé též jako kustovnice čínská. | Zdroj: Profimedia

Závadné jsou tři šarže ovoce známého také jako kustovnice čínská. Inspekce firmě nařídila, aby o sušených plodech informovala zákazníky a kontaminované ovoce stáhla z obchodů. Dovozci hrozí vysoká pokuta.

Stažené výrobky:

GOJI GRADE A, sušené ovoce jednodruhové, minimální trvanlivost 30. 3. 2019, šarže: PFT17023, GOJI GRADE B, minimální trvanlivost 30. 4. 2018, šarže: NH20170301 a GOJI GRADE B, minimální trvanlivost 30. 3. 2019, šarže: PFT17023.

„Inspekce dovozci uložila, aby prováděl u dalších šarží preventivní laboratorní rozbory,“ řekl Radiožurnálu mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Z šetření vyplynulo, že potravinu odebralo více než 150 odběratelů.

Stejný problém odhalila inspekce v pražské provozně společnosti Diana Company už v červenci. Tehdy zakázala uvádět na trh sedm tun sušeného ovoce goji.

Carbofuran je silný přípravek na hubení hmyzu, který Evropská unie zakázala před devíti lety.

Viktorie Hošková, ber Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme