Do českých lázní se vracejí tuzemští hosté, většina z nich si musí pobyt hradit sama

V českých lázních se začíná objevovat nový typ hostů – samoplátci z donucení. Ministerstvo zdravotnictví na podzim omezilo proplácení léčebné péče z veřejného pojištění, tím pádem počet pacientů poklesl. Po několikaletém postupném poklesu lázeňských hostů to byla další rána pro zavedený byznys. Samoplátci sice lázně nespasí, ale podle všeho někteří Češi jsou ochotni investovat velké sumy do svého zdraví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňský bazén | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Koberce v jídelně tlumí zvuk příborů i tichý hovor, hosté si berou ze švédských stolů a češtinu penzistů střídá němčina a sem tam ruština. Z jídelny vychází pomalým krokem pan Henrych a před výtahem se zastaví.

„Já mám problémy s kyčlemi, ale po operaci jsem už dlouho, takže nemám na lázně nárok. Šetřil jsem si na ně celý rok z důchodu,“ říká. Bývalý strojvůdce z Ústí nad Labem letos oslavil 86. narozeniny. Do lázeňského domu Radium v Jáchymově přijel na tři týdny a zaplatí 23 tisíc korun. „To je po slevě. Ale pomáhá mi to.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Ľubomír Smatana natáčel v lázních Velichovky

O pár pater níž v prostorné kavárně sedí manželé Šrámkovi. Oba trpí artritidou a místní vodu považují za balzám. Klidné prostředí, moderní interiér a vynikající péče odborníků se dvojici penzistů ze Slaného náramně zamlouvá už léta. Ovšem tentokrát málem zůstali doma.

„Děti nás v tom podpořily i finančně, takže proto jsme mohli přijet. Ale jenom na jedenáct dnů,“ upřesňuje Jiří a manželka Jaroslava neskrývá rozhořčení nad postupem pojišťovny.

Ministerstvo zdravotnictví omezilo nemoci, které se léčí v lázních. Zkrátilo hrazené pobyty a zájemci si musejí vzít dovolenou. Lázně až na výjimky už nejsou na neschopenku. „Od té doby jsme pocítili pokles o 30 procent,“ říká generální ředitel Lázní Jáchymov Eduard Bláha. Zároveň ale přiznává, že lázním v západních Čechách krach rozhodně nehrozí.

Lázně v České republice prošly privatizací a většinou jsou soukromé. V 90. letech minulého století majitelé investovali miliardy a přeměnili lázně na luxusní zařízení hotelového typu. Podle šéfa Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka byla redukce nutná.

Lázeňské odpoledne | Foto: Ľubomír Smatana

„Když jste se večer podíval po kavárnách v lázních, tak jste viděl, kdo je skutečně nemocný a kdo přijel za zábavou,“ vysvětluje. Podle něj by si lidé měli zvyknout, že do svého zdraví je potřeba investovat stejně tak jako do nového auta nebo do vybavení bytu.

„Ti opravdu nemocní se ale bát nemusejí, o lázně hrazené pojišťovnou nepřijdou,“ slibuje náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. „My s lázeňskou péčí počítáme a tak to i zůstane,“ dodává.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme