Do Dobronína se vrátil jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka

Do Dobronína na Jihlavsku se dnes vrátil Johann Niebler, jeden z pozůstalých poválečného masakru na louce Budínka, kde Niebler přišel v květnu 1945 o strýce a místo události jako dvanáctiletý chlapec zakreslil do mapy. Ta pak kriminalisty přivedla k lidským ostatkům, které tam nedávno vykopali. Dobronínský rodák Niebler odsunutý po válce do Německa si dnes opět prošel místa neštěstí na Budínce i za železničním viaduktem a zastavil se také u domu svého zavražděného strýce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antropoložka u nalezených ostatků v lokalitě U Viaduktu u Dobronína | Zdroj: ČTK

Johann Niebler chodil jako 12letý chlapec po Budínce, kde byl navršený čerstvý hrob. Místo si odkrokoval a zakreslil ho do mapy, která později posloužila v Německu jednomu z kronikářů k sepsání historie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobronín-pozůstalý.mp3

Johann Niebler, který se narodil v roce 1933 a celé mládí trávil v Dobroníně, v místní části Cihelna, se k vyšetřování případu dostal přes jihlavského novináře Miroslava Mareše.

Dobronínský rodák bydlel půl roku také v Nových Dvorech, kde stojí dům jeho strýce France Nieblera, který tam býval starostou a který se stal jednou z obětí poválečné msty Čechů na jejich německých sousedech.

Kroky Johanna Nieblera sledovala i místní knihovnice Marie Rychlá, která našla 17 vysvědčení příbuzných Johanna Nieblera. Ty se našla náhodou před dvěma lety, ukrytá za trámem knihovny.

Knihovnice Marie Rychlá nešťastné události, kdy Češi uvěznili v hasičské zbrojnici své německé sousedy a potom je hnali kolem železničního viaduktu na Budínku a tam je údajně brutálně pozabíjeli, pečlivě zapisuje. Po návštěvě Johanna Nieblera dopíše další zápis:

„Určitě jeho návštěvu zapíši. Mělo by se o tom napsat, aby lidi věděli, jak se člověk může změnit a něco takového udělat. Pro mě je to nepochopitelné, ale taková byla doba.“

Dobronínský rodák Johann Niebler je autorem návrhu náhrobní desky, která by měla v budoucnu stát na místním hřbitově a celou tragédii připomínat. Kdy to bude, zatím nikdo nedokáže odpovědět.

Michaela Vydrová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme