Do druhé volby prezidenta zbývají jen hodiny

V pátek se ve Španělském sále Pražského hradu sejdou poslanci a senátoři k druhé volbě prezidenta republiky. Do poslední chvíle politické strany vyjednávají podporu pro kandidáty a debatují o způsobu volby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Marián Vojtek

Do boje o Hrad půjdou tři kandidáti, potvrdil předseda volební komise Senátu Josef Pavlata: "Oficiálními kandidáty pro volbu prezidenta České republiky na další pětileté období jsou: paní Jana Bobošíková, pánové Václav Klaus a Jan Švejnar."

Jednalo se celý čtvrtek. Ve sněmovně se dopoledne například sešli zástupci KSČM a ODS. Občanští demokraté i nadále podporují volbu tajnou, komunisté jsou pro veřejnou. Jak potvrdil šéf KSČM, Vojtěch Filip, mluvilo se hlavně o tom, jak předejít průtahům, které by mohly při druhé volbě na Pražském hradě vzniknout: "Nemáme společná stanoviska na způsob volby, ale jedno společné stanovisko máme, to znamená, že bychom neměli opakovat tu procedurální přehlídku zamřeného času, která byla minulý pátek."

Zelení trvají na tom, aby se o hlavě státu hlasovalo veřejně. Předseda zelených Martin Bursík komunisty jménem své strany vyzval: "Předsednictvo Strany zelených vyzývá KSČM, aby přestala podnikat kroky na podporu Václava Klause, to jest, aby stáhla kandidaturu Jany Bobošíkové a vyjádřila veřejně podporu Janu Švejnarovi ve všech dalších kolech volby prezidenta."

Ani schůzka předsedů všech parlamentních stran se šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem shodu na způsobu volby nepřinesla. Vlček pak novinářům řekl, že podobně jako před týdnem navrhne volbu tajnou. Podle předsedy ODS Mirka Topolánka navrhne na společné schůzi sněmovny a Senátu předseda KDU-ČSL Jiří Čunek aby, pokud se obě komory na způsobu volby neshodnou, mělo by se o něm rozhodnout ve společném hlasování všech 281 zákonodárců. Jeho návrh by ale musel schválit Senát i Poslanecká sněmovna. Kdyby tomu tak bylo, při hlasování o způsobu volby by se hlasy zástupců obou komor sčítaly.

Více se o čtvrtečním dění dočtete ZDE.

Souhrn zpravodajství z volby prezidenta, fotogalerie i zvukový archiv najdete na speciálním webu Volba prezidenta 2008.

Milan Kopp, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme