Do důchodu by lidé mohli odcházet nejpozději v 65 letech, plán projedná vláda

Horní hranice pro odchod do důchodu by podle ministerstva práce měla být 65 let. Tímto návrhem šéfky resortu Michaely Marksové z ČSSD se dnes bude zabývat vláda. Koaliční partneři se na něm dohodli už začátkem roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senioři - důchodci - starší pár | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nejpozději v 65 letech by do důchodu měli jít podle ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD muži i ženy narození před rokem 1971.

„Pořád to pro lidi bude jasnější než v tuto chvíli, ta perspektiva zdánlivě nekonečného odchodu do důchodu, kdy je asi každému zřejmé, že jsou profese, které nemohou pracovat do 70 let,“ uvedla Marksová.

Opoziční poslanec Miroslav Opálka z KSČM by pro odchod do penze uvítal i nižší věk. Se stanovením nějaké hranice ale souhlasí.

„Pokud se nenajde jiný většinový konsensus než na 65 letech, tak top budeme pokládat za psychologický signál občanům, který se dá kdykoliv opravit,“ řekl Opálka.

U mladších ročníků by se podle resortu práce měla věková hranice přehodnocovat každých pět let, a to podle demografického vývoje. Vládní koalice počítá s tím, že v důchodu by měl člověk strávit v průměru čtvrtinu života.

ČRo, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme