Do důchodu nejpozději v 65 letech. Sněmovna podpořila novelu, je ale nesystémová, tvrdí opozice
Věková hranice pro odchod do důchodu by měla být maximálně 65 let. Počítá s tím vládní novela zákona o důchodovém pojištění, kterou i přes výhrady opozice podpořila v prvním čtení Sněmovna. V budoucnu by pak podle normy mohla věkovou hranici pro odchod do penze měnit vláda podle doby dožití.
„V tuto chvíli Česká republika pro lidi narozené v roce 1977 a výše nemá zastropovaný věk odchod do důchodu a já věřím, že v Poslanecké sněmovně zvítězí zdravý rozum, protože všichni víme, že do 65 se pracovat dá, ale už i ten věk je u řady profesí na hraně,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.
Návrh ale kritizuje opozice. Podle té je novela nesystémová.
Soumrak českých lékařů? Demografický hrb pošle doktory do důchodu, absolventů bude málo
Číst článek
„Ten návrh vůbec nic neřeší, protože se bavíme o zastropování až od roku 2030, kdy půjdou do důchodu lidé, kterým je dnes kolem 50 let a pro ně se situace může ještě několikrát změnit,“ tvrdí poslankyně Markéta Adamová z TOP 09 a Starostů.
Důchodový věk se teď každoročně zvyšuje u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři. Zákon počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro ženy a muže narozené po roce 1971.
V budoucnu by se podle novely zákona o důchodovém pojištění mohla věková hranice pro odchod do důchodu měnit podle doby dožití. První zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995 vznikne v roce 2019. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu déle než čtvrtinu života, vláda bude moct důchodový strop upravit. Zprávy o době dožití by se pak měly zpracovávat každých pět let.