Do dvou let by žáci měli projít srovnávacími zkouškami

Za dva roky by žáci pátých a devátých tříd na základních školách měli projít srovnávacími zkouškami. Lhůtu Radiožurnálu potvrdil školský expert vyjednávacího týmu případné vládní koalice Walter Bartoš z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola života | Foto: Bontonfilm

Podle něj by přípravu testů měl zorganizovat Cermat, tedy ministerská organizace, která připravuje státní maturitu.

Školy budou muset podle Bartoše také lehce upravit své školní vzdělávací programy, aby bylo jasné co přesně má žák v páté a deváté třídě umět. S tím souhlasí i další školský expert Josef Dobeš z Věcí veřejných.

„Budou se muset sjednotit v cílovém bod. Tam nebude striktně daný třeba, že ve druhém pololetí třetí třídy musí dítě umět to nebo tohle. Dán bude základní souhrn vědomostí, které musí dítě znát na konci pátého ročníku a na konci devátéhoročníku. Cesta a její rychlost závisí na škole a její specializaci a koncepci,“ řekl Josef Dobeš.

Testy by měly ukázat kvalitu školy

Podle něj by se navíc mělo hodnotit například i to, jak se škola stará například o hendikepované žáky. Testy by podle školských expertů možné budoucí vlády měly přinést informaci

Testy by podle školských expertů možné budoucí vlády měly přinést informaci žákům i rodičům, jak na tom konkrétní škola je s kvalitou.

Měla by se měřit také i přidaná hodnota školy, tedy například to, jak se stará o hendikepované děti. Pro školy to ale znamená další práci. Podle Bartoše budou školy muset lehce změnit svoje vzdělávací programy a to by mohl být problém.

„Lidi tvořili ty školské vzdělávací programy tři čtyři roky a ještě ho svým způsobem vychytáváme, protože praxe nám teprve ukazuje, kde něco posunout. Je možné, že v tom zase budeme mít určitý zmatek,“ potvrdila ředitelka pražské Základní školy Ohradní Marie Zimová.

Klára Bílá, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme