Do Egypta během 14 dnů neodletí z Česka žádné letadlo. Zpátky domů se vracejí spokojení turisté

České cestovní kanceláře na 14 dní zastavily odlety do Egypta. Reagovaly tak na varování ministerstva zahraničí před cestami do letovisek u Rudého moře. Lidé si mohou vybrat náhradní zájezd, nebo zájezd vrátit. Klienti, kteří v Egyptě tráví svoji dovolenou, ji dokončí v původním termínu. Někteří z nich už se spokojení vracejí do Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla, terminál 2 | Foto: Filip Jandourek

Nepokoje v Egyptě zatím výrazně neovlivňují život v turistických resortech. Alespoň to tvrdí lidé, kteří se dnes vrátili z letní dovolené v Hurghadě.

„Nikdo si na nepokoje nestěžoval, většinou totiž ani nezaregistrovali, že se něco takového v Egyptě děje. Dozvěděli se to třeba až od příbuzných, kteří o ně měli strach. Jediné, co ubylo komfortu, bylo doporučení, aby od čtvrtka necestovali daleko mimo rezort. V některých hotelech se rušily fakultativní výlety,“ říká reportérka Kateřina Daňková, která s lidmi mluvila po příletu na mošnovské letiště v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

S turisty si na Letišti Václava Havla povídala reportérka Michaela Vetešková

Jedna rodina z Havířova si ale přesto na vlastní pěst vyjela do Hurghady na celodenní výlet a na žádné problémy nenarazila. Jen v ulicích častěji potkávali policisty a vojáky. Ostatní lidé hodnotili dovolenou v Egyptě jako klidnou a příjemnou.

Na pražské Letiště Václava Havla přiletěli lidé z egyptského letoviska Marsa Allam. Většina cestujících byla dobře naladěná a o možném bezpečnostním riziku v Egyptě ani nevěděla.

Jenom snad manželé Hušičkovi z Velkých Žernosek na Litoměřicku se svěřili, že se o mrtvých lidech a násilnostech v Káhiře i v Hurghadě dozvěděli z tamní televize a nechtělo se jim věřit tomu, co se děje pár stovek kilometrů od nich. Marsa Allam leží asi 300 kilometrů jižně od Hurghady.

„Ani jsme neměli hlášky do rezortů, že bychom byli v ohrožení. Teď už bych tam neletěl, ale ne proto, že se tam něco děje, ale kvůli jídlu, střevním potížím a tak,“ směje se Michal Dušička a dodal, že mohli vyrážet i na výlety, s výjimkou Káhiry.

Islamisté opouštějí káhirskou mešitu al-Fath, premiér Bibláví navrhuje rozpustit Muslimské bratrstvo

Číst článek

Lidé, kteří se do Egypta chystali v těchto dnech, si mohou vybrat zájezd do jiné země, nebo ho vrátit.

„I v takovém případě mohou lidé od smlouvy odstoupit, i v takovém případě mají nárok na vrácení peněz, pokud nebude situace v Egyptě na základě prohlášení ministerstva zahraničních věcí vyhlášena za vyšší moc. To je věc, která v tu chvíli znamená, že by cestovní kanceláře nemusely vracet peníze těm, kteří by od smlouvy odstoupili,“ upozorňuje šéf Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Pokud by větší množství klientů požádalo o vrácení peněz, mohlo by to některé kanceláře dostat do problémů.

„Jenom to, že cestovní kanceláře musí přerušit létání, je bude stát mnoho peněz. Pokud by ještě navíc musely vracet všechny peníze a nemohly by klienty realizovat v jiných destinacích, tak by to pro ně byla velká ekonomická katastrofa. Navíc je těžké vymáhat na dodavatelích služeb v Egyptě vrácení peněz za nerealizované zájezdy," vysvětluje Papež.

Z pokojné demonstrace během chvíle peklo. Páteční střety v Egyptě si vyžádaly desítky obětí

Číst článek

Podle něj si klienti mohou vybrat jiný zájezd třeba v Turecku, na Kanárských ostrovech, Mallorce nebo v Bulharsku:

„Egypt je vyhlášen především hotely s all inclusive systémem, zaměřeným především na rodiny s dětmi. Tento produkt ve Středomoří nenajdete nikde jinde než v Turecku. Je velice složité v tuto chvíli vyhledávat náhradní řešení. Turecko teď na tom nesmírně vydělává a samozřejmě i některé další destinace,“ dodal.

Jana Zemanová, Kateřina Daňková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme