Do funkce generálního ředitele Národní knihovny nastupuje Miroslav Rovenský

Novým ředitelem Národní knihovny bude ode dneška stávající náměstek ministra kultury Miroslav Rovenský. Ve funkci nahradí Tomáše Böhma, který začátkem března z osobních důvodů rezignoval. Rovenský se chce soustřeďovat hlavně na rekonstrukci Klementina a dostavbu nových depozitářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL pověřil Rovenského krizovým řízením Národní knihovny už na začátku března.

Ve funkci generálního ředitele bude jen dočasně – do chvíle, než ministr jmenuje ředitele nového. Rovenský proto pozici náměstka zcela neopouští.

„Na ministerstvu kultury dochází podle nového zákona o státních úřednících ke změně, takže já přestávám být odborným náměstkem neboli náměstkem pro řízení sekce, a od 1. dubna přecházím na post zástupce člena vlády, to jsou ti takzvaní političtí náměstci,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do funkce generálního ředitele Národní knihovny nastupuje Miroslav Rovenský

„Dojde ke snížení mého úvazku na ministerstvu na poloviční úvazek tak, abych měl dostatek času věnovat se Národní knihovně,“ dodal.

Nové vedení knihovny se zaměří především na rekonstrukci budovy a stavbu depozitářů. Na tuto akci vyčlenilo ministerstvo kultury tři miliardy korun.

„Pan ministr vychází z toho, že některé věci – i dle našeho auditu z loňského roku – je potřeba alespoň nějakým způsobem sanovat tak, aby nový ředitel, který přijde, je mohl převzít v nějakém stavu, který si ministerstvo představuje, že by měl být v pořádku,“ přiblížil Rovenský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslava Rovenského se na další plány nového vedení Národní knihovny ptala Veronika Štefanová

Věří, že z pozice náměstka ministra kultury se mu podaří prosadit i některé nové návrhy a koncepty. Jednou z palčivých otázek jsou podle něj platy zaměstnanců Národní knihovny.

„Knihovnictví stejně jako další příspěvkové organizace ministerstva kultury jsou velmi hluboce podfinancovány, co se týká platů. Takže to je potřeba do budoucna velmi naléhavě řešit. Je to velmi důležité, jinak nám z knihovny nepřestanou odcházet kvalitní zaměstnanci,“ upozornil nový ředitel.

Miroslav Rovenský předpokládá, že až skončí jeho úkol v Národní knihovně, vrátí se zpět na plný úvazek na ministerstvo kultury, kde měl na starosti odbor umění, literatury a knihoven.

Národní knihovna v Praze, Klementinum. | Foto: Filip Jandourek

Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme