Do Iráku odletěli vojenští chirurgové, budou pomáhat nedaleko Mosulu

Do Iráku odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu, který se nyní irácká armáda za podpory koaličních leteckých sil pokouší dostat z područí teroristické organizace Islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojenští lékaři ošetřují | Foto: 601. skupina speciálních sil

Vojáci do Iráku odletěli z pražské Ruzyně krátce po půlnoci. "Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," uvedl mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté.

Arabští piloti mají specifický přístup, ovládání bitevníků L-159 je budou učit čeští instruktoři

Číst článek

Zdravotníci by měli v Iráku zůstat půl roku. Poté by do země mohla armáda vyslat experty na výcvik, pravděpodobně ženisty. Irácké kolegy by školili v zneškodňování nástražných výbušných systémů. Těch po sobě ustupující islámští radikálové zanechávají tisíce. Důsledkem jsou oběti z řad civilního obyvatelstva včetně dětí.

Chirurgický tým má působit několik desítek kilometrů od Mosulu na jedné z důležitých amerických základen v rámci nemocnice amerického námořnictva. Pro českou jednotku podle dřívějších informací zajistí zdravotnický materiál.

Čeští zdravotníci působí v současné době rovněž v Afghánistánu v rámci americké nemocnice na letišti v Kábulu. V minulosti byli vysláni také do Chorvatska, v roce 1999 pomáhala polní nemocnice uprchlíkům v Albánii a postiženým zemětřesením v Turecku, v letech 2002 a 2003 pak v Afghánistánu.

Armáda už v létě poslala do země letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Irák je koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly ČR podpořila také zbraněmi a municí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme