Do jednání o rozpočtu se možná vloží prezident Klaus, píší LN

Prezident republiky Václav Klaus by mohl moderovat jednání o státním rozpočtu na příští rok. To dnešním Lidovým novinám řekl ministr financí Vlastimil Tlustý. Deníky Hospodářské noviny, Lidové noviny a Mladá fronty Dnes také otiskly inzerát jeho resortu, ve kterém stojí, že dluh veřejných financí vzrostl na 1 bilion 300 miliard korun. Právo přináší další informace ke kauze firmy VAE, ve které působil současný premiér Mirek Topolánek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Dluh tuzemských veřejných financí vzrostl k 11. září na 1 bilion 300 miliard korun. Uvádí to inzerát, který v Hospodářských novinách, Lidových novinách a Mladé frontě Dnes nechalo otisknout ministerstvo financí. Jde o pohledávku centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Nový ministr financí Vlastimil Tlustý v inzerátu za viníka označuje předchozí vlády ČSSD. Podle Tlustého resort letos v dubnu připravil návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 173,5 miliardy korun. Paroubkův kabinet ho ale záměrně před volbami neprojednal.

Tlustý v rozhovoru pro Lidové noviny doufá v to, že se do komplikovaných jednání o státním rozpočtu vloží prezident Václav Klaus. A to jako moderátor složitých jednání, stejně jako vstoupil do diskusí o volbě vedení Poslanecké sněmovny. Stav a vývoj veřejných financí je podle ministra ve skutečnosti vážnější problém než to, jaká vláda dostane důvěru. Tlustý v deníku říká, že na této myšlence se s prezidentem shodli minulý týden.

Antimonopolní úřad vyšetřuje energetickou firmu ČEZ kvůli podezření, že zneužívá svého dominantního postavení při nákupu uhlí od Sokolovské uhelné. Mladá fronta Dnes cituje z rozhodnutí ÚOHS, že zahájí s ČEZ správní řízení. Problematické jsou totiž ceny uvedené ve smlouvách mezi oběma společnostmi v letech 2002 a 2003 s platností do roku 2009. V kontraktech jsou zakotveny údajně nevýhodné cenové vzorce, podle kterých se vypočítává, za kolik budou těžaři uhlí v daném roce prodávat. Sokolovská uhelná ztráty kvůli kontraktům s ČEZ spočítala na dvacet milionů korun.

Deník Právo tvrdí, že firma VAE, v jejímž vedení dřív působil premiér Mirek Topolánek, nesplatila půjčku nejen První městské bance a Komerční bance, ale milionový dluh po sobě zanechala i ve zkrachovalé Moravia bance. Pohledávka byla po pádu Moravia banky údajně prodaná za částku velmi nízkou v porovnání s její nominální hodnotou. Deník připomíná, že policie začala firmu VAE prověřovat na základě dvou udání. Obě se ptají, jestli se Topolánek dopustil úvěrového podvodu.

Maily budou důkazem u soudu v případu pedofílie, který popisuje Mladá fronta Dnes. Armádního důstojníka, který působil v misi KFOR v Kosovu, už stíhají klatovští policisté za to, že loni přes internet kontaktoval čtrnáctiletou dívku ze Sušice. Nejdřív jí posílal erotické dopisy, pak telefonoval a všechno vyvrcholilo opakovaným sexem. Když se letos na jaře voják vrátil z mise, okamžitě ho policie zatkla a obvinila. Muž z armády na vlastní žádost po odhalení okamžitě odešel. Teď dostává od státu pravidelnou rentu. Za pohlavního zneužívání a ohrožování výchovy mládeže mu hrozí až osmiletý trest vězení.

Pražský primátor Pavel Bém spojil svoje jméno v předvolební kampani s nesplnitelným slibem. Podle Hospodářských novin slibuje, že se v Praze do čtyř let otevře deset nových stanic metra. Jak Bém řekl, hlavní město by tak překonala i dosavadní rekord ze 70. let, kdy se podzemní dráha postupně otevírala. V tuto chvíli je jasné, že v roce 2008 začnou lidem sloužit tři stanice na trase C. Co se týká prodloužení metra A z Dejvické směrem na letiště, je tvrzení primátora nereálné. Dokládá to i údiv některých členů pražské ODS nad primátorovým slibem - jeden z nich deníku řekl, že jde patrně o protikampaň.

Připojení k internetu ve městech - placené z daní - se nelíbí antimonopolnímu úřadu ani Evropské komisi. Mladá fronta Dnes píše, že se bouří i podnikatelé, kteří budují vlastní sítě a připojení k nim prodávají. Bezplatný přístup podle nich narušuje rovné podmínky v podnikání. Někteří se dokonce domnívají, že jde o novou formu předvolebního guláše.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme