Do kalendáře by mohl přibýt 16. leden jako den památky Jana Palacha

Čin studenta Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy, by mohl být zaznamenán i v kalendářích. Návrh zákona zavádějícího nový významný den dnes začnou projednávat poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt na památku studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci ve společnosti | Foto: Filip Jandourek

Předlohu připravila Jana Černochová z ODS. Jde podle ní o vyjádření úcty k činu mladého člověka v boji proti totalitnímu režimu.

„Skutečně je to osobnost, o které by se hovořit mělo, na kterou by se v žádném případě zapomínat nemělo. Je to věc, která v našem kalendáři má své oprávnění. A že bychom se i pro budoucnost – budoucnost našich dětí, budoucnost dalších generací – určitě k tomuto jménu měli stále a stále vracet,“ vysvětlila.

„Pokud by přispěl významný den v kalendáři 16. leden, Den památky Jana Palacha, k tomu, že se v našich školách bude více hovořit o této temné minulosti našich dějin, tak si myslím, že je to pro budoucnost dalších generací velmi dobře,“ dodala.

Zákon se prý nechystá blokovat ani komunistická strana. „Já si myslím, že nějaké námitky nebudou, a pokud jsme to projednávali na klubu, tak jsme dali volné hlasování pro poslance a poslankyně,“ potvrdil šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik.

„Rozumím tomu, proč je to významný den, rozumím tomu, proč část společnosti asi zřejmě bude vyžadovat, aby se to takhle drželo. A myslím si, že to není zas nic, co by bylo příliš dramatické,“ upřesnil.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme