Do Karlína může více lidí, oblast kolem divadla uzavřena

Do zničeného pražského Karlína může ode dneška více lidí. Uzavřená zóna je od 7.00 do 21.00 hodin přístupná nejen obyvatelům, ale i jejich příbuzným a zaměstnancům firem, kteří se podílejí na likvidaci následků záplav. Policie ale dnes musela uzavřít ústí do Křižíkovy ulice. Důvodem je nebezpečný stav Hudebního divadla v Karlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopená ulice | Foto: Jan Rosenauer

Lidé do karlínské zóny přicházejí i přes den, ale nejvíce jich dovnitř, tedy do prostoru, který hlídá policie a armáda, přišlo už ráno. Uklízejí se nejen byty, ale i obchody a kanceláře firem v přízemích domů. Vydávání propustek do zóny A a zároveň vydávání prostředků na úklid řídí ředitel správy majetku pražského magistrátu Petr Svoboda. "Od dnešního dne je možné, aby si obyvatelé a podnikatelé s sebou brali výpomoc na vyklízení prostor. Jsou vydávány povolenky i pro zaměstnance firem a pro pomocníky,"

Mezi 18.00 a 21.00 hodinou mohou obyvatelé Karlína přijet do střežené záplavové zóny A i s automobilem. V nerizikových domech mohou obyvatelé zůstat i po 21. hodině přes noc, ovšem bez elektřiny, plynu a vody. Velitel městské policie pro zónu A Karel Kreuzer se pro Radiožurnál pokusil odhadnout, jak dlouho ještě bude karlínská zóna střežena. "Do pondělí do rána by to tam mohlo být zpřístupněné. Teď tady ale zrovna padá barák, takže nikdo vám to neřekne s určitostí," řekl.

Statici permanentně sledují všechny objekty v zóny. Policie dnes uzavřela oblast kolem Hudebního divadla v Karlíně. Odborníci mají totiž o stavu této budovy, kterou povodně poškodily, pochybnosti. Bezprostřední zřícení objektu podle starosty Prahy 8 Josefa Noska ale nehrozí. Uzavřeno bylo také ústí Křížíkovy ulice, které bylo jednou ze vstupních bran do zatím nepřístupné zóny Karlína. Do čtvrti by měli obyvatelé projít na křižovatce Sokolovské a Březinovy a na křižovatce Husitské a Trocnovské.

Tři domy už se v Karlíně zřítily, staticky narušené jsou další čtyři desítky budov. Budovy statici označili písmeny A, B a C. Domy s písmenem A jsou v pořádku, v objektech s písmenem B se objevily například trhliny, C znamená nebezpečí. Asi dvě desítky staveb ohrožují lidské životy, velkou část domů ohodnotili odborníci písmenem B.

Pražský magistrát zatím neobnoví dopravu v Letenském tunelu. Auta zatím nepustí ani na Štefánikův most a na Těšnov. Bojí se totiž o jeden z poničených domů v Klimentské ulici. Řidiči nyní mohou využívat jen most Závodu míru ve Zbraslavi, Barrandovský most, most Barikádníků a Hlávkův most. Po vnitřních mostech jezdí jen hromadná doprava, mohou po nich chodit pěší a jezdit cyklisté. Karlův most je uzavřen.

Ministerstvo vnitra ČR - Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR sděluje, že dnem 23.8.2002 od 16.00 hodin se mění dosavadní telefonní číslo 02/33339791 pro zasílání nabídek humanitární a technické pomoci na mobilní telefonní číslo 0725/000503 a dosavadní faxové číslo 02/61438431 na číslo 02/61438457. Informovala o tom mluvčí MV-Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru ČR Hana Křivanová.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme