Do Karlína znovu mohou jeho obyvatelé a pomocníci

Střežená záplavová zóna v pražském Karlíně je obyvatelům a jejich příbuzným či známým otevřena od 7.00 do 21.00 hodin. Mezi Pražany se rozšířila mylná informace, že do povodňové zóny Karlína už mohou po celý den vjíždět osobní automobily. Policisté ale pouštějí soukromá vozidla do karlínské zóny A jen mezi 18. a 21. hodinou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

úklidové práce

úklidové práce | Foto: Jan Rosenauer

Jak Radiožurnálu řekl ředitel odboru správy majetku pražského magistrátu Radek Svoboda, všechny objekty jsou pod odborným dohledem. "Co se týká domů přístupnosti, tak o tom samozřejmě rozhodují statici pd patronací stavebního úřadu Prahy 8. Ty domy jsou označeny a tady u nás je seznam domů, které jsou přístupné a v které jsou kategorii."

Mezi Pražany se rozšířila mylná informace, že do povodňové zóny Karlína už mohou po celý den vjíždět osobní automobily. Mluvčí pražského Magistrátu Martin Kubka,ale Radiožurnálu potvrdil, že provoz v této části města je nadále omezen. "Karlín zůstává pro osobní i jinou dopravu nadále uzavřen, vjezd tam mají povoleny pouze jednotky záchranné a pochopitelně také mechanizace, která v tuto chvíli likviduje celoplošně následky povodní. Pro rezidenty je možný vjezd pouze od 18. do 21. hodiny, jinak je tam možný pouze pohyb pěší."

Večer se vozidla místních včetně nákladních vozů budou moci pohybovat v celé čtvrti od Švábek po Florenc. Pěšky mohou obyvatelé čtvrti a tamní podnikatelé vstoupit do dříve uzavřené zóny A prakticky volně, bez zvláštních karet. Při namátkové kontrole budou muset předložit občanský průkaz, nebo živnostenský list. Lidé, kteří jim přijdou pomáhat s úklidem, to budou muset prokázat.

Povodně narušily statiku ulic v historickém centru Prahy. Nebezpečí propadu hrozí například v Kaprově, Pařížské a Klimentské ulici, na Smetanově nábřeží a na nábřeží Na Františku. Rentgenová měření nad kanalizací zjistila četné kaverny. Staré Město bude proto dál částečně pro automobily uzavřeno. Přestože materiální škody jsou v něm po povodni značné, ani jedna z památek po stavební stránce neutrpěla a narušena nebyla ani statika budov.

Téměř všichni obyvatelé Terezína jsou už doma. Statici zatím prohlédli asi dvě třetiny všech terezínských budov a rozhodi, že se bourat nebudou. Horší je ale situace v nedalekých Nových Kopistech, kde bude zbouráno asi deset domů. Přestože se Labe už stáhlo do svého koryta, v obci je stále zatopeno 18 domů. Voda se tam drží v rozsáhlých lagunách, které na Litoměřicku zůstaly po povodni.

Více než 150 milionů korun. To je hrubý odhad škod, které povodeň zanechala na majetku města Děčína. Více řekl Radiožurnálu starosta Vladimír Medek. "Týká se to zejména škod na mostech, škod na komunikacích, chodnících, na objektech, které jsou v majetku města, ovšem ty škody samozřejmě nejsou ještě zcela úplné a hlavně chybí tam škody, které byly napáchány na majetku dalších ať už soukromých podnikatelských subjektů anebo i dalších fyzických osob."

V republice zatím není po záplavách hlášen žádný případ epidemie infekčních onemocnění, ani žádný větší výskyt žloutenky. Rozšíření tohoto onemocnění se odborníci obávali v souvislosti s tím, že voda do ulic přinesla kontaminované bahno. Přesto zdravotníci pokračují v očkování záchranářů, kteří pomáhají odklízet následky povodní. Připravuje se také očkování dětí z povodněmi zasažených míst. O plošném očkování dětí by měl hlavní hygienik Michael Vít rozhodnout příští týden.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Dana Jaklová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme