Do Karlových Varů přijel John Malkovich

Filmový festival v Karlových Varech se přehoupl do své druhé poloviny. Dnes se čekají další z filmových osobností. Už v úterý přijel do Karlových Varů americký herec John Malkovich. Ten na závěr přehlídky převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Dnes se návštěvníci můžou na dalších 14 soutěžních snímků a také na film kontroverzního Lars Von Triera Antikrist.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronta v hotelu Thermal | Foto: Tomáš Adamec

Ve světové premiéře představí také další ze 14 soutěžních snímků, film Černá ovce. O co ve filmu jde, to Radiožurnálu prozradila umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová. "Černá ovce je příběh situovaný kamsi na hranice mezi USA a Mexikem a jde tam o touhu mladých lidí dostat se na druhou stranu, a to za cenu někdy velmi podivných machinací, podivného využívání žárlivosti a nedostatku lásky. Je to film trochu westernový, ale současně i velmi sociálně kritický," přiblížila film Eva Zaoralová. Světovou premiéru bude mít také soutěžní maďarský snímek Nejsem tvůj přítel.

Také Írán má v hlavní soutěži filmů na festivalu v Karlových Varech svého zástupce. Snímek Dvacet je subtilním psychologickým dramatem, které velmi jemně balancuje na hranici komedie a tragédie. Film vypráví příběhy zaměstnanců jedné teheránské jídelny, kterou chce její majitel uzavřít. Podle slov režiséra Abdolrezy Kaháního není jeho snímek pro íránskou kinematografii typický: "V předchozích filmech jsem se snažil, abych co nejvěrněji zobrazil realitu, obsazovat obyčejné lidi - neherce. Do tohoto snímku, Dvacet, jsem naopak zapojil velké íránské hvězdy, které se následně skutečnosti přibližovaly, Bylo pro mne nejdůležitější, aby tyto scény vidělo co nejvíce lidí, a tak jsem účelově využil co nejznámějších herců. Jejich sláva totiž zaručovala vysokou návštěvnost, a to se také potvrdilo. Ze tří filmů, které jsem zatím natočil, tento jediný režim uvolnil, a film se tak dostal do kin k íránskému publiku," vysvětlil režisér Kahání.

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme