Do Kataru by mělo odjet pracovat asi 50 českých lékařů a sester

Čeští doktoři a sestry už delší dobu vyhrožují, že odejdou do zahraničí, když se nezlepší podmínky v tuzemských nemocnicích. Hromadný exodus zatím ještě nenastal. Ale o náš zdravotnický personál je ve světě zájem, a to nejen v Německu, Rakousku nebo dalších evropských zemích. Náborové akce u nás pořádají už i nemocnice z Blízkého východu. Například soukromá katarská klinika Al Ahli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

„Známe kvalitu českého zdravotnictví a nejde jen o profesory a kapacity v oboru. Máme zájem i o sestry a další zdravotnický personál. Česká republika je například proslulá fyzioterapeuty,“ řekl doktor Mobin Abdulla.

Přijel do Prahy, protože nemocnice Al Ahli se rozšiřuje. A odjíždí nadmíru spokojen.

„Původně jsme měli zájem hlavně o sestry a možná několik doktorů. Vypadá to ale, že nabídneme práci mnohem většímu počtu lidí. Odhadoval bych to asi na 50,“ uvedl Mobin Abdulla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Ondřeje Boudy o náboru lékařů a sester v Ranním Radiožurnálu.mp3

Jednou z nich pravděpodobně bude sestra Jitka Stočesová z jedné plzeňské nemocnice.

„Rozšířit si obzory, naučit se anglicky, fungovat v jiném systému, než je český, vidět svět,“ vyjmenovává důvody, proč se rozhodla vycestovat za prací. Nové zkušenosti jsou pro ní hlavní motivací. I když přiznává, že svou roli hrají i peníze.

„Dnes už i nemocnice ve své podstatě jezdí sem na nábory a ty lidi by na to skutečně měli být připravení. Politici by měli být připraveni na to, že mohou odcházet i sestřičky,“ varuje staniční sestra s desetiletou praxí na jednotce intenzivní péče, která se mimo jiné těší i na to, že v zahraničí bude dělat práci odpovídající jejímu vzdělání a kvalifikaci.

A právě o takto zkušené zaměstnance má katarská nemocnice zájem. „Doktor musí mít minimálně pět let praxe po atestaci ve svém oboru a pro sestry a další zaměstnance jsou podmínkou tři roky,“ vysvětlil katarský lékař.

Platově výhodné nabídky

Patřičné platové ohodnocení je samozřejmostí. I když o konkrétních číslech doktor Abdulla nechce mluvit, tak alespoň něco naznačil.

„Nikdo se jen tak nepřestěhuje, pokud nedostane mnohem lepší nabídku, než má ve své zemi. A v nemocnici Al Ahli pracuje velký mezinárodní tým lékařů ze západní Evropy i severní Ameriky. Sehnat dostatek českých doktorů tak asi nebude problém,“ řekl.

Jen pro představu: na Blízkém východě se platy lékařů pohybují okolo 10 tisíc dolarů za měsíc, sestra na jednotce intenzivní péče si v průměru přijde na 4 tisíce, tedy mnohonásobně víc než v České republice. Příjemné pro zaměstnance bude určitě i to, že v Kataru není daň z příjmu. Jde tedy rovnou o čistý zisk.

Nemocnice navíc poskytuje zaměstnancům ubytování ve zvláštním areálu, kde je takřka vše potřebné k životu od zábavního centra, přes nákupní středisko až po banku. Snaží se jim tak zjednodušit přechod do úplně cizího a kulturně odlišného prostředí.

Odlišná mentalita

Přesto je potřeba se na některé obtíže připravit.

„Je to jiná mentalita, je to islámská země, takže to s sebou přináší pro ženy určitá omezení. Ženy nesmí řídit, musí chodit náležitě zahaleny na veřejnosti,“ vypočítala Jitka Stočesová.

V konečném součtu ale nakonec vidí více výhod než záporů. A podobně smýšlejících lidí je a bude čím dál tím víc.

Loď u města Dauha v Kataru | Foto: Břetislav Tureček

„Já si nemyslím, že to je nějaká velká odvaha, že to je skutečně o tom, že když se rozhodnete, tak si za tím jít. Já si myslím, že plno lidí by to šlo vyzkoušet, ale brání jim třeba jazyková nevybavenost, což si myslím, že v dnešní době už není věc, která by nešla snadno změnit,“ doplnila Jitka Stočesová.

Mluvit o nějakém trendu je zatím asi předčasné. Nicméně české zdravotnictví by se mělo zamyslet nad hrozbou odlivu kvalifikovaných lékařů a sester a snažit se, aby důvodů pro odchod měli co nejméně.

Ondřej Bouda, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme