Do kauzy Unipetrol zřejmě vstoupí odposlechy BIS

Nové poznatky v kauze privatizace Unipetrolu a údajných úplatků, které měl podle polského lobbisty Jacka Spyry dostat současný předseda ČSSD Stanislav Gross mohou přinést záznamy odposlechů podnikatele Andreje Babiše. Před čtyřmi roky je pořídila Bezpečnostní informační služba.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Spolana Neratovice | Foto: Spolana Neratovice

Tehdy chtěla bývalá vláda Miloše Zemana prodat petrochemický holding právě Babišovi. O záznamy má podle důvěryhodných zdrojů Radiožurnálu zájem polská prokuratura, která se o celý případ intenzivně zajímá.

Mluvčí civilní kontrarozvědky Jan Šubert tyto informace sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil: "Ke konkrétním případům, konkrétním operacím nebo konkrétním osobám, kterými se v této souvislosti zabýváme, se služba nemůže otevřeně vyjadřovat. A proto také nemůžeme veřejně odpovídat na nejrůznější jasně formulované a cílené dotazy, které se v kontextu s danou kauzou objevují. Nemůžeme je potvrzovat ani vyvracet."

Spyra nařkl Grosse, že si vzal od Babiše určitou finanční částku za to, že mu pomohl při jednáních s polským PKN Orlen, který loni Unipetrol nakonec získal. Ještě před tím uzavřel Babišův Agrofert s PKN smlouvy o tom, že některé divize českého holdingu po jeho privatizaci odkoupí.

Současné vedení polského koncernu nyní tvrdí, že smlouvy jsou pro něj nevýhodné a chce je vypovědět. V takovém případě by měl Babiš dostat více než 2 miliardy korun odstupného.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme