Do kin přichází nový český film Želary

Premiéru má dnes dlouho očekávaný český film Želary. Baladický příběh neobvyklé lásky odehrávající se uprostřed divoké přírody na pozadí druhé světové války režíroval a produkoval Ondřej Trojan. V hlavních rolích se představí Aňa Geislerová a maďarský herec György Cserhalmi. Na počátku realizace filmu stály novely spisovatelky Květy Legátové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Želary | Foto: ČSFD

Jak připomíná scénárista Petr Jarchovský - na úplném počátku byl problém tehdy neznámou autorku vůbec přesvědčit, aby své práce vydala. "Ona o to zprvu nestála, byla k sobě velmi kritická a já se ji pokusil přesvědčit, aby aspoň nechala někoho povolaného to přečíst a ti z toho byli nadšení. Do dvou let se z toho stal hit a získala Státní cenu za literaturu. Když jsme začínali, tak jsme měli neznámý text, neznámého autora. V momentě, kdy film přichází do kin, tak jsme konfrontováni s poměrně proslulou látkou, která ješě dostala tak prestižní ocenění."

Premiéra je večer v jednom z pražských multikin a už zítra snímek uvedou i ostatní kina. Diváci uvidí v hlavní roli Aňu Geislerovou, která jak sama říká je téměř v každém záběru kamery. "Herci čtou scénáře, tak že jedou po jménech, po rolích a když to je menší role, tak přeskakuje stránky, na kterých není. Tady listuju a zjišťuju, že jsem na každé stránce, tak jsem byla nadšená.

Spolu s Geislerovou a maďarským hercem György Cserhalmim si zahráli třeba Miroslav Donutil, Jaroslava Adamová a Jaroslav Dušek. Podle režiséra a zároveň producenta Ondřeje Trojana byl největší problém obsadit postavu faráře. "Jako jedna z mála v tom filmu je poměrně dost bílá, vpodstatě nedělá žádné špatné věci. Já jsem potřeboval jistotu, že tu roli zahraje opravdu mimořádný herec, který tu plasticitu postavy bude umět vtisknout i bez pomocných věcí, které by mu nabízel scénář, a pro tuhle jistotu jsem sáhnul nejvýš, kam jsem mohl sáhnout, a nabídl jsem tu roli Mirkovi Donutilovi. Věděl jsme, že i pro něj to bude protiúkol. On se dobře cítí v rolích záporných, tak mne samotného lákalo, jak se té úlohy faráře chopí. Dneska jsme moc rád, že to hraje zrovna on."

Markéta Kaclová, Václav Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme