Do konce roku nepůjde na školní pomůcky ani koruna

Do konce roku nebudou mít školy na učebnice a jiné pomůcky ani korunu. Ministr školství Josef Dobeš už v rámci úspor šetří, kde může. A aby se úspory nedotkly platů učitelů, musí šetřit jinde, tedy i na pomůckách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní příprava. Ilustrační foto.

Školní příprava. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Někteří učitelé si při hodinách vystačí s křídou a tabulí. Jsou ale předměty, kde pro děti je nejlepší učebnice nebo třeba počítač. Na tyto školní pomůcky dostávají školy peníze ze státního rozpočtu. A protože každé ministerstvo teď musí šetřit, tak i školský resort sahá do bolavých míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na šetření v resortu školství se zaměřila Klára Bílá.

Do konce roku tak školy nebudou mít ani korunu na pomůcky, přiznal ministr školství Josef Dobeš. „Toto je škrt, který jsem udělal a který je do toho započítaný. Navrhuji ho vázat. Je to velmi bolestivé. Na pomůcky pro školy je do konce roku nula,“ řekl Dobeš.

Reakce ředitelů škol je pochopitelně negativní. Haně Vítové, která vede pražskou základní školu Na Smetance, šetření na pomůcky dělá velké vrásky. „Myslím si, že vždy disciplinované bylo regionální školství. A když se zavelelo, že se bude šetřit, tak ředitelé ušetřit dokázali. To, co nyní poslouchám, je na hranici,“ řekla Vítová.

Školy to považují za tragédii

Její škola nemá na pomůcky více než dvě stě tisíc korun na rok. „Z této částky hradíme kromě učebních pomůcek a učebnic například zákonné pojištění zaměstnanců, cestovní náhrady, odborné časopisy nebo ochranné pracovní pomůcky,“ podotkla Vítová.

A to například učebnice fyziky nebo zeměpisu stojí na jednoho žáka sto až sto padesát korun, až čtyři sta korun pak učebnice cizích jazyků. A ředitelé škol podotýkají, že vydrží jen pár let. Vedení škol úsporná opatření považují za tragédii.

I podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka to školy do konce roku nebudou mít jednoduché. „Krizové momenty to mít bude, protože jestli počítali, že někde něco obnoví, tak to obnovit nebudou moct. Výuka asi nebude probíhat tak, jak si ji plánovali a k nějakému snížení kvality prostě dojde,“ myslí si Dobšík.

„Pokud žáci nedostanou vůbec nic a bude se chtít, aby to zaplatili rodiče, tak podle mě to jde proti ústavním principům, že základní vzdělávání je bezplatné. Nějaké penzum pomůcek musí žáci dostat, nebo se potom musí změnit i ústava,“ podotkl Dobšík. Rodiče už tak utratí za další pomůcky do školy dva a půl tisíce korun. Jak to tedy bude letos, se dozvíme prvního září.

Klára Bílá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme