Do Kosova odletěla část vojáků praporu operačních záloh

U českého kontingentu v Kosovu nastalo pravidelné střídání. Ráno odletělo z kbelského letiště 77 vojáků, kteří mají v rámci sil KFOR působit na základně Šajkovac do července příštího roku a 15 specialistů, kteří budou působit na velitelství KFOR v Prištině. Hlavní část jednotky v počtu asi 500 vojáků bude připravena V ČR pro případ, že by se situace v Kosovu zhoršila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják Armády ČR v rámci jednotek KFOR v Kosovu.

Voják Armády ČR v rámci jednotek KFOR v Kosovu. | Foto: Tomáš Adamec

Česko podobně jako další státy NATO chce postupně vojáky z Kosova stahovat, jak vyplynulo z nedávných slov ministra obrany Alexandra Vondry z ODS:

„Pokud jde o nasazení v zahraničí, je shoda, že my chceme utlumit naši přítomnost v Kosovu. Předpokládám, že v druhé polovině září poletím do Kosova a předložím materiál do vlády o omezení naši účasti v Kosovu zhruba na 90 vojáků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Český kontingent v Kosovu čeká další pravidelné střídání. Ptáme se náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka.

Dodal, že v souladu s NATO ale bude držena pohotovostní záloha v ČR pro případ potřeby. „Adekvátně tomu udržíme a posílíme naši přítomnost v Afghánistánu, kde je práce ještě po nějaký čas nutná,“ dodal ministr obrany Alexandr Vondra.

Jak na Rádiu Česko připomněl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, u vojenského kontingentu, který dnes z ČR do Kosova odletěl, dochází k organizačním změnám.

„Jeho úkoly budou od našich předcházejících kontingentů trochu odlišné. Protože hlavní síly prvního úkolového uskupení praporů operačních záloh KFOR jsou a budou dislokovány v mírových posádkách v ČR. V místě nasazení bude působit pouze organizační jádro v počtu 77 osob,“ vysvětlil.

Jejich hlavním úkolem bude podle Picka udržovat v pohotovosti základnu Šajkovac, včetně nezbytné vojenské techniky a materiálu potřebného pro tento záložní prapor. A také vytvářet podmínky pro jejich aktivaci v případě nasazení praporu.

„Současně samozřejmě je toto organizační jádro připraveno na vyžádání poskytnout podporu mnohonárodním jednotkám,“ dodal s tím, že část vojáků bude zařazena na velitelských strukturách.

Picek: Vojenská přítomnost v Kosovu je stále nutná

Kosovskou misi postupně utlumuje i NATO. Na přelomu roku mělo být staženo podle rozhodnutí členských států 10 tisíc ze 14 tisíc příslušníků sil KFOR. S odkazem na klidný vývoj v regionu.

„I když se bezpečnostní situace v této oblasti stabilizovala a je zahájeno postupné snižování počtu vojáků, přesto se domnívám, že vojenská přítomnost v této zemi je stále ještě nutná,“ řekl Picek.

Prioritou české armády má být Afghánistán. NATO se v poslední době snaží v Afghánistánu o zvýšení svých výcvikových kapacit pro výcvik afghánské armády a policie. A jak uvedl Picek, budou se na něm podílet i Češi.

„My se na výcvikových úkolech už podílíme. A to především výcvikovým poradním týmem v Kábulu, kde naši piloti a technici cvičí afghánské posádky vrtulníků M-24. A tento týden jsme s ohledem na požadavek NATO vyslali jednu jednotku – výcvikový a poradní tým pro pěší jednotku afghánské armády, který bude nasazen v závěru roku po určitém zácviku,“ přiblížil.

Katarína Brezovská, Karolína Koubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme